Апелативният специализиран съд уважи протеста на Специализираната прокуратура и взе най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража “ спрямо 12 митнически служители от Митница Свиленград – Капитан Андреево, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.
В ареста са Атанас Стойчев, Георги Раковски, Цветомир Петров, Стоян Чолаков, Георги Грамелов, Стоян Кръстев, Николай Колев, Атанас Атанасов, Димитър Костов, Димитър Лилянов, Коста Костадинов и Антон Стефанов. На Петко Айръков съдът определи мярка за неотклонение „домашен арест ,а спрямо Стефан Крумов не е наложена мярка за процесуална принуда. Всички те, заедно с още 8 митнически служители, са обвинени в престъпление по чл.321 ал.3 предл. 2 и предл.4, т. 2 вр. с ал. 2 от НК – участие на всички в периода от месец март 2015 г. до 13.12.2015 г. в област Хасково и на територията на ГКПП Капитан Андреево, в организирана престъпна група – структурирано трайно сдружение от повече от три лица, структурирано с цел да върши в страната престъпления по чл. 301 ал.1от НК (поискване и приемане на подкупи) и по чл. 282 ал.1 от НК (престъпление по служба), като групата е създадена с користна цел и обвиняемите са участвали в нея в качеството си на длъжностни лица.
За всички задържани митнически служители съдът изцяло възприе доводите на прокуратурата – от доказателствата по делото може да се направи не само обосновано предположение, че обвинените са извършили престъплението, в което са обвинени, но и е налице реална опасност да извършат други престъпления. За това престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода от 3 до 10 години.
След продължилото повече от 10 часа съдебно заседание съдът отхвърли като неоснователни жалбите на обвиняемите (с изключение на жалбата на Стефан Крумов) срещу определените им от Специализирания наказателен съд мерки за неотклонение „парична гаранция“.
Всички 14 обвиняеми, за които Специализираната прокуратура поиска задържане под стража, заедно с общо 18 защитници, се явиха пред Апелативния специализиран съд и след произнасянето на съда 12 от митническите служители бяха отведени незабавно в ареста.
Междувременно Министерския съвет на последното си заседание за годината прие постановлението, с което се закрива митницата в Свиленград. Това се случва въпреки декларацията на местния общински съвет в подкрепа на митницата.
Министърът на финансите Горанов коментира пред журналисти, че всеки е свободен да изразява мнението си в рамките на закона, но агенция „Митници“ не е структура за борба с безработицата, а приходна агенция.
Анонимен казва
da stoqt vatre hi4 da ne izleznat nqmat naqjdane xorata gi osvobodiha te dela vodqt da se varnat o6te da grabqt
Анонимен казва
Тя корупцията е в София , защо никой не казва колко пари откраднаха с ремонта на пункта и как всичко е мръсотия там и полицаите затварят лентите които не работят със счупени решетки и кофи за смет.