Автоматична метеорологична станция вече е монтирана в двора на СУ „Д-р Петър Берон”. Тя дава информация за температурата и влажността на въздуха, скоростта на вятъра, количеството валежи и атмосферно налягане, като данните се обновяват всяка минута. Това е единствената станция в Хасковска област, която дава информация за метеорологичните показатели в реално време, пише във фейсбук страницата на училището.
Към станцията е монтирана и онлайн уеб камера, която визуализира метеорологичната обстановка в Свиленград. Показателите може да следите на адрес: https://www.stringmeteo.com/stations/svilengrad/PWS%20Svilengrad.htm.
Поводът за тази инициатива е създаденият тази година клуб по интереси „Метеорология” по проект „Твоят час” с ръководител Радостина Карамфилова, в който участват 25 ученици. Те ще водят метеорологичен дневник, в който ежедневно на всеки три часа ще нанасят данните от станцията. Заниманията включват и изготвяне на проекти, свързани със строежа на атмосферата, кръговрата на водата, видовете облачност и валежи. Всичко това ще подготви младите метеоролози да съставят прогноза за времето в Свиленград, а може и да определи бъдещото им професионално развитие.
Идеята за иновативното съоръжение се заражда през юли 2017, когато Радостина Карамфилова взема участие в школа за учители по физика “Космосът и Земята”. Тогава метеорологът от НИМХ към БАН Красимир Стоев, който води част от лекциите, предлага на аудиторията възможността за закупуване на метеорологична станция по проект, тъй като по този начин метеорологията, която не се изучава в училище, ще бъде популяризирана. Радостина Карамфилова споделя с директора на СУ “Д-р Петър Берон” Мариян Боянов, който прегръща идеята. През цялото време съм имала не само подкрепата на г-н Боянов, а и на много от колегите в училище. Смятам, че това е така, защото станцията ще помогне за практическите занимания на учениците по физика, а и по география. Освен това метеорологичната станция в Свиленград отдавна е затворена и досега получавахме данни за времето от Одрин, Александрополис и Хасково, а тези градове са отдалечени и не дават толкова точна информация за климатичните показатели в нашия град. Това е придобивка и за свиленградчани, тъй като всеки има свободен достъп до данните в нея. Всичко това нямаше да бъде възможно без съдействието на лекторите от СУ “Климент Охридски” доц. Гергана Герова и докторанта Красимир Стоев, сподели пред репортер на “Мост” развълнуваната преподавателка.
От началото на учебната година досега метеоролозите от БАН Красимир Стоев и Георги Цеков вече два пъти гостуват на клуба по интереси в свиленградската гимназия. Под тяхно ръководство учениците съставиха първата си прогноза за времето в Свиленград. Съвсем скоро пък децата ще посетят БАН, за да участват при пускане на метеорологичен балон в атмосферата за измерване на температура, налягане и влажност.
Анонимен казва
Браво аз не съм вече служител на НИМХ но много се радвам на постиженията на младите синоптици на работа там
Пенко Пенков казва
Забравих за името преди малко развълнуван съм след тридесет и девет години работа в НИМХ
Стефан Ламбов казва
Специални поздрави за инициативата на г-жа Р. Карамфилов. Както и за училищното ръководство за подкрепата. Незнайно защо преди около 10 години НИХМ реши да закрие метеорологичната си станция в Свиленград. Десетилетия назад последната даваше информация, която показваше интересни специфики относно климата в Свиленградския край. Измерванията дотогава показваха съществени разлики спрямо предпочетените станции най- близки станции на НИМХ днес в Хасково, Кърджали и Елхово. По мои наблюдения климатът на нашия регион е аналогичен на този на Сандански. Често температурите в Свиленград са по- високи от тези в най-валко топлия град на а българия.
В.Михайлова казва
Адмирации за инициативата на ръководството и учениците на СУ “ Д-р П. Берон“