България е на 20-та позиция в ЕС по усвояемост на европарите по оперативните програми през 2009 г. Това бе отчетено на заседание на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в Правец, на което бе представен годишния доклад за миналата година. Документът обхваща 21 програми, финансирани с евросредства. По изплатени средства от ЕС сега страната ни се нарежда на 15-то място.
Председателят на комисията към НС Светлин Танчев посочи, че в момента по предприсъединителната програма ИСПА неусвоените средства са 300 млн. евро. Ще работим през цялата 2010 г. и в края ще разберем колко средства сме загубили, но в момента се договаря удължаване на срока за усвояване, обясни той. Около 100 млн. евро можем да загубим по САПАРД, каза Танчев. Той обаче посочи, че в момента са увеличени темповете на усвояване и на договаряне на средства от ЕС, въпреки че не са много разплатените суми към днешна дата.
За първата седмица на февруари по сметките на бенефициентите по европрограми държавата е разплатили 69 млн. лева, информира Юлиана Николова – секретар на Съвета за управление на средствата от Европейския съюз.
Само на общините са платени 169 млн. лв. за януари тази година. Според Николова, за да се увеличи усвояемостта на средствата от ЕС трябва да се опростят механизмите за контрол, процедурите, повече доверие в крайните бенефициенти – било те фирми или общини. Общините обаче трябва да се научат как се възлагат поръчки, как да се отчитат, каза тя.
По думите на Николова на страната ни не е достатъчно да успее да усвои 5 на сто от средствата, каквато надежда изрази председателят на парламентарната комисия Светлин Танчев. Сега този процент е едва 1,3 на сто, беше отчетено на заседанието, но депутатът се надява до лятото този дял да достигне 5 на сто.
Петпроцентно усвояване ни е малко, фирмите и общините имат нужда от повече, коментира Николова. Необходими са ни повече плащания, особено по програма „Конкурентоспособност“. До края на мандата си Юлиана Николова си постави цел 90-процентна усвояемост, което би било повече от оптимистично.
Вашият коментар