За първи път тази година в Любимец се състоя фолклорно надпяване, организирано от общината. То бе под надслов „От Цветница до Великден” и се проведе под патронажа на кмета инж. Янко Кючуков. В надпяването взеха участие над 140 участника от цялата община – индивидуални изпълнители, фолклорни дуети и хорове. Въпреки че не беше с конкурсен характер, всеки участник се представи с най-доброто от своя репертоар.
Едни от най-вълнуващите изяви се оказаха фамилните изпълнения на дъщери и внуци със своите майки или баби, тези, от които са получили първия урок по родолюбие и са наследили обичта към народната музика – Симона Станкова , на 7 г., със своята баба Величка Енгьозова, Виктория Бамбалова, на 5 г., с майка си Радка Бамбалова и Гергана Опрова, с майка си Маринка Петрова, изпълниха дуетни песни и показаха на публиката, че любовта към народната музика е жива и се предава от поколение на поколение.
В надпяването взеха участие възпитаниците от предучилищната група на ЦДГ „Рай”, които изпълниха две песни с фолклорни мотиви. Други участници в надпяването бяха учениците от 5 и 6 клас при СОУ „Ж. Терпешев”, всички самодейни състави от читалищата по селата и местните групи по обработен и автентичен фолклор към НЧ „Братолюбие”.
С индивидуално изпълнение се представи Росица Стойкова, възпитаничка на Школата по народно пеене към читалище „Братолюбие” и победител в Конкурса на Старозагорското радио „Златен славей” през 2005 г.
Специален гост на общинското надпяване бе Николета Вангелова, също дългогодишна възпитаничка на школата. Тя учи в момента в Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” – гр. Котел.
Г-н Видев – зам.-кмет на общината връчи на всички участници в надпяването плакет и грамота за участие и поздрави изпълнителите за тяхната работа, затова, че имат желанието и амбицията да съхраняват родния фолклор чрез песни, ритуали и обичаи.
Това надпяване за пореден път доказа, че в нашия край националното богатство като фолклор, народни традиции и обичаи не са забравени, трябва само да се създават възможности за изява, а местните таланти трябва да бъдат стимулирани да пеят народните песни.
Вашият коментар