Пътят по суша за Западна Европа през “Капъкуле”-“Капитан Андреево” създава големи проблеми за турския износ поради недостатъчния капацитет на българската митница на пункта, съобщават турски информационни източници. Турските тирове чакат с дни на границата, за да преминат на европейска територия. Освен това пътят минава и през няколко други държави, което усложнява митническите формалности и оскъпява превозите.
Вече от няколко дни функционира транспортна Ро-Ро линия, предназначена за турските тирове, превозващи стока за Западна Европа. Линията свързва турското пристанище „Текирдаа” на Мраморно море и френския пристанищен град „Тулон”. Очаква се чрез функционирането на новия транспорт трафикът на тирове през “Капитан Андреево” да намалее.
Ро-ро връзката има редица предимства пред движението по суша и ще спомогне за разрешаване на проблемите. На пристанището „Текирдаа” е инсталирана рентгенова уредба за контрола на тировете. Има и куче-детектор за търсене на наркотици, съобщават турските източници. По новия морски маршрут ще бъдат транспортирани годишно 19-20 000 транспортни средства.
запознат казва
Нашите умници-така наречените гранични служби, най напред изгониха транзитният трафик /карго-превозите/ от които се хранеше половината Свиленград.
Сега виждам, че гонят и нормалният трафик от България.
Който е пътувал скоро за Турция знае-всеки ден от 6.30 до 8.30 и от 18.30 до 20.30 се затваря границата на Европа, за да се направи смяната-два часа охранени полицаи и митничари се точат като черва по плаца на Капитана.
Смяната трябва да става на принципа-става единият и сяда другия-недопустимо е да се затваря границата за някаква си смяна.