До един месец в града на подходящи места ще бъдат разположени 63 комплекта или 189 броя цветни контейнери за разделно събиране на отпадъците, съобщиха от общината. В началото на месец март Община Свиленград подписа договор с най-голямата организация за оползотворяване на отпадъци от опаковки в страната – “Екопак България” АД. “Екопак” използва най-разпространения европейски модел за изграждане на система за разделно събиране – три цветни контейнера. Така скоро градът ще се сдобие с контейнери в син, жълт и зелен цвят. Според изчисленията на експертите, това ще доведе до намаление с около 30% на общото количество смет, която ще се извозва до регионалното депо и съответно до понижение на разходите по обезвреждането й. Добрата новина за всички добросъвестни граждани на Свиленград е, че при правилно разделно изхвърляне на отпадъците ще намалее такса смет, която всеки от тях плаща ежегодно.
Събраните отпадъци от опаковки от Свиленград ще бъдат сепарирани на инсталацията на „Екопак България” в град Хасково. Годните за рециклиране опаковки ще бъдат транспортирани до един от 27-те рециклиращи завода на територията на България, с които организацията има сключен договор.
За да има реално разделно събиране, “Екопак” разчита на добросъвестността на гражданите на Свиленград, които следва да спазват някои прости правила при изхвърлянето на боклука си разделно:
В сините контейнери се събират хартиени и картонени отпадъци от опаковки. В тях трябва да се изхвърлят: кашони (велпапе), картон, картонени кутии (от прах за пране, хранителни продукти, лекарства, обувки, дрехи и др.), картонени опаковки за течности (кутии от натурални сокове, мляко и други), кори за яйца, опаковъчна хартия за пликове, пакетиране и обвиване. Преди да изхвърлите хартиените опаковки, изпразнете съдържанието им и ги сгънете максимално, с цел намаляване на обема им.
Това, което не трябва да изхвърляте, са: силно замърсени опаковки и хартия, санитарно-хигиенни материали, тапети. Сините контейнери ще се събират минимум 2 пъти месечно.
В жълтите контейнери трябва да се изхвърлят пластмасови и метални отпадъци от опаковки като: фолио, кутии от козметични продукти, сладолед, сирене и други хранителни продукти, кофички от кисело мляко, пластмасови бутилки от минерална вода, безалкохолни и алкохолни напитки, бутилки и туби от миещи и почистващи препарати, флакони от шампоани, балсами и други козметични продукти, флакони от лекарствени продукти, найлонови пликове и торбички, тарелки от хранителни продукти, кенове от сокове и безалкохолни напитки, консервни кутии, метални спрей-флакони от дезодоранти, пяна за бръснене и други козметични продукти, метално фолио, всякакви видове капачки – от буркани и шишета.
Добре е преди да изхвърлите пластмасовите или метални опаковки, да изпразните съдържанието им и ги изплакнете, както и да ги смачкате с цел намаляване на обема.
Не трябва да се изхвърлят: силно замърсени опаковки, туби от авто-масла, опаковки, съдържали опасни химически вещества, платки от електронни устройства, саксии за цветя, играчки и ел.уреди.
И жълтите контейнери като сините се събират поне два пъти месечно.
Зелените контейнери са за стъклени отпадъци от опаковки като: всякакви видове буркани (от консервирани и детски храни), бутилки от алкохолни и безалкохолни напитки, шишета и флакони от лекарствени средства и козметични продукти.
Стъклените опаковки се изхвърлят без капачките. Преди да ги хвърлите в контейнера, те трябва да бъдат изпразнени от съдържанието им и изплакнати.
В тях не трябва да се изхвърлят: прозоречно стъкло, силно замърсени опаковки, опаковки, съдържали опасни химически вещества, ел. крушки, луминисцентни лампи, домакински съдове и огледала. Зелените контейнери са тип иглу и се събират веднъж месечно.
Вашият коментар