Нови правила за получаване на семейни помощи са в сила от 1 май. Промени в правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане предвиждат получаващите помощите вече да полагат 14 дни общественополезен труд в рамките на 4 часа дневно, вместо както досега по 5 дни в месеца за 8 часа.
Освен това безработните, които получават социални помощи, и откажат два пъти да полагат нужните часове общественополезен труд, ще се санкционират. Според указанията на социалното министерство кметовете на общините ще предоставят работа, свързана с озеленяване, социални услуги, услуги в сферата на образованието и медицинските дейности.
Полагането на обществено полезен труд е задължително за безработните лица в трудоспособна възраст, които получават месечни социални помощи и не са включени в програми за заетост. Обществено полезният труд се полага по организирани от общинската администрация програми за предоставяне на социални услуги, екологични програми, програми за благоустрояване и хигиенизиране на населените места и други програми за обществено полезни дейности. От полагане на обществено полезен труд са освободени полагащите грижи за деца до 3-годишна възраст – майка или баща (осиновителка, осиновител); родител, който отглежда сам детето си; настойници; бременни жени след третия месец на бременността им и лицата с трайни увреждания или с установена временна неработоспособност за повече от 20 дни в месеца. Освободени от изискването за общественополезен труд са и получаващите помощи за времето, в което полагат грижи за болен член на семейството или за болен роднина по възходяща и низходяща линия до втора степен.
Идеята на промените е да се пресече поощряването на „професията“ социално слаб.
Вашият коментар