За пръв път община Свиленград ще има наредба, с която се определят условията и реда за извършване на строителни и монтажни работи, свързани с разкопаване на улични и тротоарни настилки. Наредбата е изготвена от общинската администрация и предстои да бъде приета на следващото заседание на местния парламент. Въвеждането й цели да се уреди по ясен начин въпросът със строителните и монтажни работи, извършвани от дружествата, предоставящи обществени услуги, свързани с разкопаване на улични и тротоарни настилки. Общината е собственик на уличната мрежа и е в нейните правомощия да въведе ред в тези дейности, заяви инж. Иванка Димитрова, директор на дирекция „Общинска собственост и регионално развитие”. В момента при аварии и ремонти операторите разкопават безразборно улиците, което влошава още повече състоянието на настилката в града, допълни инж. Димитрова.
Гаранционна вноска в размер на 70 лева на квадратен метър ще внасят възложителите на поръчки, свързани с разкопаването на улични настилки. Сумата се предоставя като гаранция за качествено изпълнение на възстановителните работи. Освен това новата наредба задължава дружествата ежегодно да внасят в полза на общината годишна гаранционна вноска. Тя е в размер на 5000 лева за компаниите, предоставящи водоснабдителни, канализационни, топлоснабдителни, електроснабдителни и газоснабдителни услуги и 2000 лева за телекомуникационни, пощенски или други подобни услуги. Гаранционната вноска се възстановява след проверка от страна на общината, относно качеството на възстановителните работи.
С глоба от 1000 до 5000 лева може да бъде наказан всеки участник в строителството, който не е съгласувал предварително действията си с общината. Имуществена санкция в размер от 5000 до 50 000 лева грози юридическите лица и едноличните търговци.
Плановите ремонти ще могат да се извършват вече само в периода от 1 март до 30 септември. Извън този период разкопавания ще се разрешават само за аварийни ремонти. Предстоящите през годината ремонти ще бъдат включвани в график, който ще бъде съобразен с инвестиционните програми на дружествата.
До края на месец декември на всяка календарна година компаниите, които управляват водоснабдителни, канализационни, енергоснабдителни, далекосъобщителни, газоснабдителни и други съоръжения на техническата инфраструктура са длъжни да предоставят на общината инвестиционните си програми и да обявят намеренията си за ремонт или изграждане на мрежи и съоръжения през годината.
Вашият коментар