Закриване на акушеро-гинекологичното отделение в местната болница се предвижда според проекта на областната здравна карта. Това бе причина днес спешно да заседава комисията по здравеопазване социални дейности и спорт към Общинския съвет. Местните парламентаристи подкрепиха предложението на управителя на МБАЛ- Свиленград д-р Димитър Ермов за запазване дейността на АГО-отделението. Членовете на здравната комисия гласуваха още политическите групи в ОбС да запознаят с проблема депутатите от парламентарно представените партии и да настояват за законовото му решение. Ако все пак се гласува акушеро- гинекологичните отделения, в които ражданията годишно са под 300, да бъдат закрити, ОбС- Свиленград да призове гражданите на общината към предприемане на протестни действия, гласува още здравната комисия.
Според категоризацията лечебното заведение в Свиленград трябва да има 300 раждания, за да продължи да работи. През 2009 г. обаче ражданията са били 221. Нашата болница се намира на 70 км от областния град. Това ще затрудни консултациите и проследяването на бременността от акушер- гинеколог. Пътят от Свиленград до Хасково трае час, час и половина. При едно започнало раждане транспортът на бременната трябва винаги да се съпровожда от акушер- гинеколог, какъвто в Бърза помощ тук няма, сподели още д- р Димитър Ермов.
Ето защо МБАЛ- Свиленград се нагърбва с нелеката задача да увеличи раждаемостта тук. Ръководството на болничното заведение планира женски консултации по места / включително и по селата / с АГ- лекар от МБАЛ- Свиленград. Болницата смята да предлага и ранна пренатална диагностика в 11- 13 гестационна седмица с наличната апаратура- трансвагинална ехография. В проекта на областната здравна карта не е взето под внимание и разкритата през 2007 г. Микробиологична лаборатория към болницата. Причината е, че според критериите се изисква втори лекар или биолог за второ ниво. Независимо от общите критерии на здравната карта, има болници, които са разположени на стратегическо място. Нашата болница влиза в това число- намира се на границата между три държави и обслужва отдалечени райони, коментира още д- р Ермов.
От болницата са категорични, че закриването на едно водещо отделение с времето ще доведе до затрудняване на работата и в останалите сектори в лечебницата – анестезиологичен, хирургичен и др.
Все пак всички – и общински съветници, и болничното ръководство, се надяват, че интересите на пациентите тук ще бъдат защитени.
дядо георги казва
Не чакайте да закрият АГО за да протестирате. Пак ще ви излъжат. Сега е момента направете каквото трябва, апък да става каквото ще. Бог да пази България.
kali казва
Познавам Митко Ермов от 50години. Добър лекар, стойностен човек.Убеден съм че ще направи всичко възможно,за да спаси АГО в Свиленград .Желая му успех.