Модерна австрийска технология е използвана при строежа на автомагистрала „Марица“ в участъка й от Любимец до Харманли. Това разкри пред наш репортер Семо Чоков, отговарящ за строителния надзор на тази отсечка. Той поясни, че на пътя са се образували коловози преди няколко години, защото е бил спестен последният изостващ пласт, който е с дебелина 7 см.
Сега обаче дефектиралия асфалт е премахнат, целият път е запечатан с битум, а върху него е положено специално покритие , което ще играе ролята на арматура. Едва след като тази процедура е изпълнена, ще се наслагват и липсващите седем сантиметра асфалт, с което се смята, че пътят вече ще е напълно готов. „Технологията е австрийска, за пръв път е представена в България от фирма ИСА 2000. Образно казано, тя ще бъде защитният слой между двата пласта и ще предпазва настилката дори когато времето е много горещо – над 35 градуса“, поясни Семо Чоков.
По думите му за изпълнението на строителните дейности, само в участъка от Любимец до Харманли са ангажирани над 190 човека. Те работили без почивка. По 30 дни на месец, а някой път и по 20 часа на ден, твърди Чоков. В крайна сметка са на път да приключат изграждането на участъка в срок – до 15 август, каквато бе директивата от премиера Бойко Борисов.
В другия участък – от Любимец до Свиленград пък работят около 60 човека на фирмата „Пътни строежи“. Те също са напреднали доста сериозно и в момента се занимават с поставянето на пътните мантинели и изчистването на буренясалата растителност около бъдещия аутобан. Работниците от компанията на Васил Божков обаче не са вземали заплати от април, разкриха самите те. Новината потвърди и Атанас Пелтеков, технически ръководител на обекта. Той поясни, че ще започнат разплащането, едва когато държавата им се разплати за извършените строителни дейности. Средните възнаграждения на работниците там, заедно с бонусите, са между 900 и 1000 лв.
Вашият коментар