Засилено полицейско присъствие в районите около училищата ще има до края на месец септември, съобщават от областната дирекция на МВР в Хасково. Служители на полицията ще осъществяват засилен контрол в районите на училищата в часовите периоди преди началото и след края на учебните занятия във връзка със започването на новата учебна година и стартирането на акцията “Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!”.
Полицаите ще подпомагат безопасно движение и пресичане на децата и техните придружители по улиците с интензивно движение в училищните райони и извън тях. Те ще следят и дали водачите спазват стриктно ограниченията на скоростта и предимството на пешеходците на сигнализираните пешеходни пътеки. Служителите на реда ще контролират правилното пресичане и от страна на пешеходците.
Засиленото полицейско присъствие в районите на най-рисковите кръстовища край училищата в хасковско ще продължи през цялата учебна 2010/2011 г. От началото на годината на територията на Хасковска област са регистрирани 10 тежки пътнотронспортни произшествия с участието на деца, при които 2 са загинали и 9 са ранени.
Решаващата роля за безопасността на детето, все пак имат родителите им. Затова пътните полицаи препоръчват майките и бащите на малките ученици използват първите дни на новата учебна година, за да припомнят на децата си правилата за безопасно движение на пешеходците. И да не забравят най-важното – че детето може да знае правилата, но прави това което вижда – примерът на родителя е изключително важен. От полицията препоръчват на родителите:
Ако нямат възможност да водят и вземат малкия ученик от училище, нека определят кой е най-краткият и безопасен маршрут, по който детето може да се прибира само и да го проходят заедно, няколко пъти.
Ясният регламент също е от полза – уговореният и спазван час на прибиране, спестява много излишни обаждания до роднини, полиция, бърза помощ.
Основните неща, които детето трябва да знае, за да е в безопасност са: къде да пресича (уговорете с него на кое кръстовище да пресича); как да пресича; как да се огледа и на какво разстояние трябва да бъде отдалечен автомобилът, за да предприеме пресичане; кога не бива да пресича – напр. пред спрял на спирка автобус и зад паркиран на улицата автомобил; къде да а играе безопасно, след като си подготви уроците за следващия ден. Детето се нуждае преди всичко от практически тренинг как да оцелява на улицата, само теорията не му е достатъчна. Детето трябва да се научи да мисли, действа и да взема решения като участник в движението.
Сектор “Пътна полиция” апелира към водачите на моторни превозни средства на 15 септември да управляват с включени къси светлини и по този начин да покажат своята съпричастност към безопасността на децата.
Вашият коментар