Книга за историята на църквата „Света Троица” се представя за първи път в Свиленград. Творбата е издадена през 1934 година по случай стогодишнината от основаването на храма в града. Ценният оригинал е част от изложбата, посветена на родния край, която бе открита в понеделник в общинската библиотека. Автори на историята са двамата най-големи изследователи на Свиленград – Анастас Разбойников и Георги Фотев. Изданието е с автограф на Анастас Разбойников, а по страниците му все още личат ръкописно нанесените бележки от него.
И друга интересна творба показва експозицията в библиотеката – историята на храма „Свети Димитър”, написана от Георги Фотев. Книгата е издадена през 1938 година и е предоставена за изложбата от Атанас Куманов. За първи път се показва книгата на д-р Спас Разбойников „Апостолите на свободата в Одринска Тракия”. Книгата е с богат снимков материал и разказва за задържаните българи, сред които и мустафапашенци, в Одринския зандан след Илинденско-Преображенското въстание.
Сред над 30-те издания в изложбата място намират и книги за историята на селата Младиново, Левка, Чернодъб, Дервишка могила, Студена, написани от различни автори. Естествено тук е и най-големият изследователски труд, писан за Свиленград досега – „Миналото на Свиленград” от Анастас и Спас Разбойникови. В момента специалисти от общинския и от регионалния музей подготвят продължение на книгата, което ще обхваща периода от Балканската война до 9 септември 1944 година.
В изложбата, която протича под мотото: „Мой роден край, от спомена те грабвам в душата ми темел да съградиш…”, със свои творби са представени още авторите: Коста Льондев, Христо Полихронов, Марин Ройдов, Ангел Вълчев, Димчо Аладжов, Божидар Димитров, Димитър Гюзелджов, Иван Трампов, Тодор Кокошаров и др. Част от тях ще присъстват и на беседата, която от библиотеката организират на 4 октомври от 14.00 часа в читалището. Сред поканените автори за събеседване с читателите са и Атанас Атанасов, който в момента пише история на село Пъстрогор, Атанас Куманов, който събира исторически факти за село Сива река, Ангел Вълчев, който пише история на читалището. На беседата ще присъства и Димитър Попгеоргиев, който е бил директор на библиотеката повече от 35 години и в момента подготвя издание за историята на местната библиотека.
Изложбата на книгите за Свиленград и околностите ще бъде открита до 8 октомври.
Вашият коментар