Прокарването на кабели за улично осветление към бъдещата индустриална зона на Свиленград тече в момента. Изпълнител на проекта е ямболската фирма „Волт инженеринг”, която от няколко дни прокопава района и опъва кабели около бъдещия индустриален парк на града. Това е първа крачка по предстоящото реализиране на проекта. Очаква се в най-скоро време там да се изгради довеждаща инфраструктура на тръбите на ВиК и газорапределителното дружество „Свиленград – газ”.
В същото време, близо три километровото трасе по т.нар. стар път за Момково, в момента се разширява с по няколко метра. Този проект се изпълнява от старозагорската фирма „Примастрой”. Той е финансиран от Министреството на регионалното развитие и благоустройство /МРРБ/. Отсечката е част от Републиканска пътна инфраструктура.
Димо Харакчиев казва
Нямаше ли да е по ефективно да се инвестира в някоя от съществуващите индустриални зони в Свиленград, а да не се създава нова такава, без пътища до нея, без необходимата инфраструктура – ток, вода, канализация.
В Свиленград през годините са се оформили три индустриални зони – Свободна зона, около ДАП, и около завод Сакар, заедно с предприятията на Пъстрогорски път.
Ясно е, че сигурно има пари по европейски проект за създаване на индустриална зона, но какво пречеше, тези пари да се вложат за доизграждане инфраструктурата на съществуваща зона, където на 90% инфраструктурата е изградена и където можеше да се парцелира територията и да се обособят нови парцели, за нови инвеститори или щеше да се повиши интереса към съществуващите вече предприятия, или пък новите инвестиции биха помогнали на някое от съществуващите предприятия да заработи.
Преди известно време се лансира идеята, сегашната Свободна зона – където има напълно изградена инфраструктура, да се обедини с бъдещата индустриална зона и като се използва вече създаденото там, много по лесно и ефективно, като се използват финансите по спечеленият проект, да се създаде една привлекателна среда, за бъдещи инвеститори и ползватели – доколкото разбирам това остана само идея.
Същото може да се направи и с индустриалната зона около завод Сакар и Пъстрогорски път, още повече, че предстои проектирането на второто платно на магистралата , което ще минава непосредствено до територията на тази индустриална зона. Сега е времето, да се издейства, заедно с изграждането на второто платно на магистралата, да се изградят и подходите и довеждащата инфраструктура към съществуващата индустриална зона.
Създаването на нов индустриален парк, на незастроено място и с липса на довеждаща инфраструктура изисква огромни инвестиции, и ще ограничи, и без това слабият интерес на потенциални инвеститори към съществуващите свиленградски предприятия, които независимо кои са собствениците им, са местни предприятия и плащат данъци в града и ако работеха, биха наемали хора от града.
Дай боже да се създаде и нова Зона и тя да има успех, но защо не се помисли, да се преустанови навреме там работата и да се инвестира в съществуващите зони, което ще има по голям ефект, с много по малко финансови средства, защото мисля, че целта е ясна на всички – създаване на привлекателна бизнес среда, за изграждане на работещи предприятия, които да плащат данъци на държавата и общината и да отварят нови работни места, с европейски заплати.
До Димо Харакчиев казва
Донякъде си прав, има резон в написаното. На практика в момента изпълнението на проекта се бави за доизграждането на инфраструктурата около обекта. В крайна сметка далеч по-лесно би било да се вземат парцели, където вече има готова инфраструктура, прокарано електричество и водоснабдяване и да ги предложиш на инвеститорите в завършен вид. Това щеше да скъси сроковете значително и сега в тази криза, можеше и да имаме работеща индустриална зона. От друга страна обаче тези имоти са на частни лица. Евентуалното им откупуване можеше да коства изключително сериозни средства на общината, защото от ЕС дават пари само за изграждането на зоната, земята трябва да е общинска собственост. Затова и за мен постъпиха логично като закупиха парцела от Министерството на земеделието, ако не се лъжа, струваше около 250 хил лв. Преобразуваха земята, през там по-късно премина и пътен възел Ново село и хоп – ето ти хубава индустриална зона, но там реално не се работи в момента. Прокарва се електричество и разширява пътя. Това е по проект, който е трябвало отдавна да бъде изпълнен. Крайния срок на завършване е 10.11.2009 г.
Анонимен казва
Не знам как ще стане, ама и така нее…
Димо Харакчиев казва
Общината е закупила земята за 250000 лв., но ще трябва да се изгради инфраструктура – довеждаща и вътрешна, за най малко 7-8 млн.лева, т.е. себестойността на един декар в новата зона ще е бъде около 80000 лв. , или 1 кв.м. ще струва 80 лв. Кой ще даде за 1 кв.м. 80 лв., след като в града могад да се купят парцели по 15-25 лв. кв.м.