Приключи проверката на РДНСК в Ставри Димитрово, разпоредена от премиера. В петък служители на Дирекцията разлепиха предупреждения за събаряне на незаконните постройки в т. нар. митничарско село. Надзорниците съставиха общо 119 акта, от които 83 са за премахване на незаконните постройки, а 36 са за забрана ползването на строежи. Бланките са поставени на вратите на имотите и са адресирани до неизвестен извършител. Адресите на набелязаните за премахване имоти са: „село Дъбовец, язовир Ивайловград, заливна зона, чаша на язовира”. Актовете могат да бъдат обжалвани в Хасковски административен съд в 7-дневен срок.
Ден-два по-рано повечето от собствениците са започнали изнасяне на покъщнина от вилите. Очаква се в най-скоро време булдозерите да влезнат в Ставри Димитрово и да съборят незаконните постройки там.
anonimen казва
Митничарското селище започна да се опразва. Собствениците на заплашените от премахване вили край яз. „Ивайловград“ вече изнасят покъщнината си. Опразнена е и селската лавка.
Инспектори обикалят вилите и им лепят заповеди за събаряне.
Незаконното вилно селище Ставри Димитрово се прочу след проверка на данъчните. То липсва на картата на България, но пък пътят до него е ремонтиран с европари. За целта през 2007 г. са отделени 600 000 лева по програма ФАР.
В началото на отбивката от главния път Любимец – Ивайловград табела указва, че това е “проект за развитие на екотуристическа дестинация язовир „Ивайловград“ по програма „ФАР – трансгранично сътрудничество“. Проектът е за „ремонт на съществуващ път и изграждане на място за отдих“. Шосето е било ремонтирано според проекта от 2007 до 2008 година. Сега обаче пътят е в толкова лошо състояние, че картер на ниска кола много лесно може да се счупи по него.
Европа платила пътя до митничарското село
„Кънчо, не се притеснявай, Парко ще оправи всичко!“ Такъв вик проехтя между двама пазачи на вили по време на продължаващите проверки на строителни инспектори на т. нар. „митничарско село“ Ставри Димитрово.
Имотът на бившия зам.-шеф на „Пътни такси и разрешителни“ Павлин Паришев – Парко, известен като Министерство на веселбата, вече бе описан. Групата тръгна към горните вили. „Портиерът“ на министерството излезе и отправи култовата реплика към свой колега пазач на вила, която е законна, разказа очевидец за „24 часа“.
„От завчера надзорниците започнаха да лепят на всяка врата в Ставри Димитрово предупреждения собствениците на имоти да си ги махат. Повечето от актовете са срещу неизвестен извършител. На потърпевшите е даден едноседмичен срок да жалят заповедите за събаряне“, съобщиха обитатели на вилната зона.
„Най-любопитното е, че като адреси на имотите е вписано: „Село Дъбовец, язовир „Ивайловград“, допълниха местните. „Ако някой собственик или ползвател на имот не види предупреждението и изпусне срока за обжалване, той след това има право да поиска възобновяване на административното производство и компенсиране на евентуално настъпили щети“, обясниха адвокати.
„Проверката на РДНСК приключи“, информира вчера областният управител Румен Данев. Съставени са общо 119 констативни акта. 36 от тях са за забрана за ползване на строжи, а 83 – за премахване на незаконни постройки, уточни губернаторът.
Той имал уверения от градоначалника на Любимец Янко Кючуков, че в кмеството съществува кадастрален план на „Зона за отдих – Арда“.
Пътят за незаконното вилно село е ремонтиран с пари от Европа. Това е пореден скандал, който избухва около Ставри Димитрово. В началото на отбивката от главния път Любимец-Ивайловград табела указва, че това е проект по програма „ФАР – трансгранично сътрудничество“. Той е за „развитие на еко туристическата дестинация язовир „Ивайловград“ и за „ремонт на съществуващ път и изграждане на място за отдих“.
Сумата, усвоена за реновацията на 4-километровото шосе, не е изписана.
„Рехабилитацията на целия път струваше по проект към 600 000 лева“, обясни Георги Табаков, шеф на посочената като строител компания „Строй – ГСТ“ ЕООД. Моята фирма изпълняваше само първата част от отсечката, която бе 2 км, а парите бяха 100 000-120 000 лева. Останалата част бе възложена на някаква кърджалийска фирма, мъж и жена – артисти. Тяхната част от проекта бе за 480 000 лв., доколкото си спомням“, каза още Табаков.
Наземната комуникация е била подновявана според проекта от 2007 до 2008 г., но сега пътят е в толкова лошо състояние, че чупенето на картер на двигател на ниска кола изглежда твърде възможно.
Изпълнител на европроекта е било сдружението „Информационен център за развитие на община Димитровград“. Неговият шеф Митко Петров и местен лидер на социалистите вчера бе на конгреса на БСП и не вдигаше мобилния си телефон.
Междувременно част от заплашените от премахване вили в „чашата“ на язовира вече са взели да изнасят покъщнината. Селската лавка за най-необходими хранителни продукти вчера бе опразнена.
„Вероятно нещата обаче ще се точат още дълго време при очакваните възражения“, коментира кметът на Любимец Янко Кючуков.
Свиленградският шеф нямало да бъде уволнен
Шефът на митницата в Свиленград Стефан Марашев не може да бъде уволнен, преди проверката да докаже, че има основание за това, каза по „Дарик“ финансовият министър Симеон Дянков. Според него под ръководството на Марашев митницата работела все по-добре.
Оставката му бе поискана от премиера Бойко Борисов в сряда заради митничарското селище край язовир „Ивайловград“. „Човекът все още не си е дал оставката. Казва, аз искам да има процедура, която сме започнали, за да докаже тя с какво съм виновен. Такава процедура в момента върви“, коментира Дянков. Митничари в селото реално нямало и не било правилно да се набеждава институцията за това. Къщата на Марашев там пък била „доста по-нависоко“.
Анонимен казва
Пей сърце
Анонимен казва
ne se trevojete Parko shte opravi vsichko