Майки от свиленградското сдружение “Нашите деца могат”, съвместно с ресурсните учители от СОУ “Д-р Петър Берон”, са се заели с нелеката задача да направят сензорна стая за децата със специални образователни потребности /СОП/ в града. За подобно начинание обаче са нужни доста средства – около 26 хиляди лева. Една част от тях жените са решили да търсят чрез кандидатстване по проект. За останалата се надяват на доброто сърце на свиленградчани.
Сензорната стая стимулира неагресивното поведение на малчуганите. Това е помещение, обикновено без прозорци, в което различни уреди и играчки създават чувство за комфорт чрез действието си върху сетивата. Сензорните стаи се използват за провеждане на терапия върху децата с проблеми в развитието – с интелектуална недостатъчност, с двигателни увреждания, със сензорни увреждания, с хиперкинетичен синдром, с аутизъм и др. Специалните стаи помагат за повишаване устойчивостта и концентрацията на вниманието – едни от основните критерии за доброто функциониране на всички процеси у най-малките.
Всъщност началото на изграждането на сензорен кабинет вече е положено, разказа Мария Сталева, която е председател на сдружението. Децата със СОП разполагат със сух басейн с меки топки, който стимулира двигателните функции и помага за тяхното цялостно развитие. Освен това в ресурсния кабинет те се обучават и със специалния уред “Мотолино” и със сензорна картина. Цялото това оборудване бе осигурено от дарения преди време, допълни г-жа Сталева. Изказваме сърдечните си благодарности на хората, които ни помогнаха – г-жа Елена Манолова, общинските съветници и един анонимен спомоществовател, с чието дарение бе закупен сухият басейн. Надяваме се на добрите сърца на хората и за последваща подкрепа, защото тя наистина ще ни е необходима, каза още г-жа Сталева от името на всички майки в сдружението.
За цялостното завършване на сензорната стая обаче са необходими и други неща, като например: прожектори, които проектират цветни петна, преливащи се от едно в друго; апарат, издаващ различни звуци, които децата ще трябва да разпознават и да се ориентират откъде се чуват те; светещи топки, излъчващи различни аромати; удобни възглавнички или дюшеци за седене, подпиране и лягане; стени от различни материи; цилиндри с огледалца, отразяващи сменящи се светлини; шарени висящи влакна, подухвани от ветрец и издаващи успокояващ звук. В кабинета е добре да има велоергонометър и бягаща пътека. Това са само част от нещата, които могат да се видят в една сензорна стая, а всяка стая се проектира отделно според функциите, които се предвижда да изпълнява.
В ресурсния кабинет към СОУ “Д-р Петър Берон” в момента се обучават 18 деца със специални образователни потребности, разказа Румяна Манева, която е една от учителките там. Кабинетът се посещава от деца, записани в различни учебни заведения в града. Тази година имаме и едно двегодишно дете, което посещава детска ясла. За съжаление тенденцията през последните години е към увеличаване на броя на децата със СОП. При нас има деца с аутизъм, с детска церебрална парализа, с проблеми в умственото и интелектуално развитие. За тяхното правилно обучение и терапия са необходими специализирани уреди, допълни г-жа Манева.
Сензорни стаи има изградени в Русе, Пловдив, София, Варна, Шумен.
Сдружение “Нашите деца могат” – Свиленград е създадено от майки на деца с увреждания. В него членуват и ресурсни учители за интегрирано обучение. Сдружението е регистрирано като юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност. Управлява се от общо събрание и управителен съвет с председател Мария Сталева и секретар Красимира Добрева. Най-важната цел на сдружението е да заяви в обществения ни живот присъствието на децата със специални образователни потребности /СОП/. Сдружението работи за изграждане на подкрепяща среда за обучение, възпитание и развитие на децата със СОП, социализирането им сред техните връстници в училищата и детските градини, подобряване на материалната база на ресурсните кабинети.
Банкова сметка за подпомагане дейността на сдружение “Нашите деца могат”:
BG60FINV91501203761092, Първа инвестиционна банка АД
Вашият коментар