Българската православна църква почита днес паметта на Св. Великомъченик Димитър Мироточец. Той е роден през ІІІ в.Като управител на Солун открито изповядвал християнската вяра. Заради нея той е хвърлен в тъмница и убит с копия от езичниците на император Галерий на 26 октомври 306 г. и канонизиран от източноправославната църква. В иконографията се изобразява като светец конник, който язди на червен кон, а в ръка държи копието си, с което убива военачалника Лий. Най-рано култът към светеца възниква в Солун – през V в. Скоро след това е пренесен в Тракия и Македония.
По-късно култът към св. Димитър става част от традицията на българите. Светецът е обявен за патрон на Втората българска държава. На този ден през 1185 година братя Асен и Петър обявяват народно въстание срещу византийското робство.
В народния календар 26 октомври е популярен като Димитровден. Познат като войн с необикновена сила, в Свети Димитър предците ни припознават свой закрилник, чиято святост и юначество били достойни за преклонение.Народният култ към Свети Димитър го представя като по-голям брат на Свети Георги. Според народните предания от този ден започва зимния период. Широко разпространена е поговорката „Св. Георги лято носи, а Св. Димитър — зима“. Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най–големите задушници. В представите на нашите предци Свети Димитър язди бял кон, а снежинките падат от бялата му брада. На Димитровден се прибират ралата на сухо, редят се дървата за зимата, очакват се първите снегове. Характерни са и трите дни след Димитровден — т.нар. Миши празници, спазвани предимно от жените.
Димитровден е приет също като ден на строителя. Празнуват всички архитекти, проектанти, строителни инженери и всички ангажирани в сферата на строителството.
Анонимен казва
Ч И Д – на д-р Димитър Ермов, Димитър Шидеров кмет на с К Андреево,Димитър Язанов | полковника |