– Г-н Янев, кой доведе „Витта Фуудс” до фалит?
– За мен, за да се стигне до фалит има комплекс от причини. Няма да скрия, че има и наши грешки в мениджмънта, които най-общо казано се свеждат до преинвестиране. Не преценихме точно дистрибуцията, която се оказа много тежка, за все още неразвитото порт фолио от собствени продукти. Не предвидихме и тежката икономическа криза, която промени и поведението на банковата система. В началото на 2008 година се принудихме да започнем преговори с основния ни кредитор “Райфайзенбанк” за отпускането на оборотен кредит. След тежки и продължителни преговори той не ни бе отпуснат и естествено изпаднахме в състояние на неплатежоспособност.
– Има ли други фактори, които повлияха на този процес?
– Казусът „Витта Фуудс” е на финалната права. Предпочитам да видя последните ходове на страните и едва тогава ще извадя подробности, защото фактите ще са безспорни.
– Предприехте ли нещо повече, за да се спасите от фалита?
– Разбира се! Говорихме с много фирми и потенциални инвеститори, но кризата бе притиснала всички. Не успяхме и влязохме в процедура на несъстоятелност.
– Това означава, че предприятието вече не е ваше. Защо правите усилия да запазите чужда собственост?
– Основното е, че от създаването на предприятието тук работи екип, който създаде едно производство от нулата и постигна много високи резултати. От доста време те работят срещу минимално заплащане с надеждата, че производството може да рестартира при добър инвеститор. Тези хора наистина заслужават да продължат да работят при нормални условия. Истината е, че ние никога не сме спирали да търсим инвеститор, който да съхрани производството. Това става със знанието на банката, която в момента е собственик на активите на „Витта Фуудс”. Бяхме стигнали до договореност с инвеститор, който да изкупи активите на дружеството от банката. Изготвихме прогнозен бизнес план, който бе приет. За наша изненада преди 2 месеца той започна да променя еднолично условията, при които се бяхме договорили да си партнираме. Поиска дори да ръководи производството без да има и грам опит в сферата. Същевременно по свои канали проверихме съмненията си. Получихме информация, че паралелно са водени разговори и с конкурента в бранша „Белла България”. Това ни накара да оттеглим предложението си. Просто стана ясно, че се търси разпродажба на парче и реализиране на бърза печалба. При това положение първата стъпка е затваряне на производството.
– Ще съобщите ли кой е този инвеститор?
– Става дума за господата Георги Стоименов и Иван Лисиков. Чрез коя от многото си фирми са в контакт с банката не ми е известно, но знам със сигурност, че разговорите са в много напреднала фаза.
– Казвате ни, че в скоро време „Фитта Фуудс” ще затвори врати окончателно?
– Все още съществува и оптимистичният вариант! След като прекратихме контактите с Георги Стоименов и Иван Лисиков, се обърнахме към друг инвеститор. Експертите на тази корпорация видяха перспектива в прогнозния ни бизнес план и от седмица в банката е депозирано намерението да бъдат закупени активите на „Витта Фуудс”. Тяхното изрично условие обаче е да купят живо, работещо предприятие с разработени пазари и обучен персонал. При посещението си в предприятието лично собственикът на холдинга заяви готовност сделката да бъде финализирана до 7 дни след покана от банката.
Gradski казва
Познавам ви лично от добро семейство сте, добри момчета. Искрено ви желая, късмет за да излезете от нелепата ситоация.
Анонимен казва
AIDE NA TOPLITE BANI4KI
Анонимен казва
Щом са топли, духай – умнико.
Анонимен казва
ОСТАВЕТЕ ТЕЗИ РАБОТНИ И ИНИЦИАТИВНИ МОМЧЕТА
ДА СИ ДОВЪРШАТ РАБОТАТА И ЗА КОЛЕДА ДА ЯДЕМ БАНИЦА ‘ЦАРИЦА’
СТИГА БЕ БЪЛГАРИ!
ДА ПОМОГНЕМ НА ТЕЗИ МЛАДИ МОМЧЕТА КАТО ГИ ОСТАВИМ ДА РАБОТЯТ.
Анонимен казва
Правилно