Забраниха търговията с продукция на млеко и месопреработвателните предприятия от хасковска област извън пределите на региона
Мерки срещу разпространението на шапа обсъдиха днес представители на различни служби на работна среща на епизоотичната комисия. Масовите проверки на животните по селата на територията на общината вече са започнали, като най-напред са проверени граничните села Капитан Андреево, Маточина, Щит, Пашово.
Затегнат е и граничният ветеринарен контрол на българо-турската граница. Както вече съобщихме, от няколко дни на ГКПП „Капитан Андреево” отново заработи системата за дезинфекция на влизащите от Турция моторни превозни средства. Извършва се дезинфекция на ходовата част на леките автомобили, микробусите и автобусите и цялостна дезинфекция на товарните камиони с разтвори с двойна концентрация на дезинфектант, съобщи за e-svilengrad.com началникът на Граничния инспекционен ветеринарен пункт д-р Атанас Михайлов. Назначени са 16 нови служители на „Капитан Андреево” и трима на „Лесово”, които изготвят необходимата документация при дезинфекцията на превозните средства, но не събират таксите, уточни д-р Михайлов. Всички дължими суми се внасят в банковото гише на пункта. Ветеринарните инспектори също така стриктно проверяват влизащите през границата автомобили, съвместно с митничарите. При констатиране на продукти, които представляват епизоотичен риск, те се конфискуват, като затова се издават съответните документи и след това се унищожават в инсинератора на ГИВП „Капитан Андреево”, допълни д-р Михайлов.
Според последната информация огнищата на шап в Турция са над 1000. Припомняме, че шап на територията на България беше открит преди седмица в старанджанското село Кости в диво прасе, за което се предполага, че е дошло от Турция. Вчера Националната ветеринарномедицинска служба съобщи, че 37 от взетите над 1600 проби от домашни животни в региона са положителни.
Със заповед на генералния директор на Националната ветеринарно-медицинска служба заради опасността от шап от вчера е забранена търговията с продукция на млеко- и месопреработвателните предприятия в хасковска област извън пределите на региона. Същата забрана влиза в сила за още шест области, които се считат за рискови. Заповедта е за неопределен срок. Засега в Хасковско заболяването не е открито.
анонимен казва
Не се ли пише мляко млечен а не млеко
петя казва
Според мен става въпрос за МЛЕКОпреработватели и месопреработватели, затова е изписано така, но преработватели е оставено само при втората дума, за да няма повторение
анонимен казва
Дa грешката е моя