Първи март е празник, който е запазен от древността единствено от българите. По традиция на този ден всеки българин подарява на близките и приятелите си специален амулет – мартеница, чиято цел е да носи здраве и сила. Празникът се свързва и с началото на пролетта и новата стопанска година.
Баба Марта е митичен персонаж в българския фолклор. В народните вярвания се смята, че тя е сестра на Голям и Малък Сечко (януари и февруари). Тя ту е усмихната и добронамерена, ту непредвидимо зла.
С Баба Марта и месец март се свързват много обичаи и празници, посветени на идващата пролет. Най-известният обичай, свързан с Баба Марта, е закичването на жени, моми, деца и млади животни с Мартеница (усукани бяла и червена нишка) на 1 март – деня на пристигането на Баба Марта. През целия месец се извършват обреди за гонене на змии и гущери, както и гадания, свързани с някои прелетни птици.
Днес, според осъвременената традиция, всички си слагаме мартеници по дрехите и китките с пожелание за здраве и щастие с думите „Честита Баба Марта”.
Имен ден празнуват Марта, Мартин и Евдокия.
111 казва
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА НА ВСИЧКИ ГРАДСКИ , ДА СА ЖИВИ И ЗДРАВИ !