Днес в Свиленград бе представен проектът „Пътят на желязната завеса”. Целта на тази първа работна среща бе да бъдат идентифицирани местните заинтересовани страни – община, институции, неправителствени организации, да бъде представен потенциалът за развитие на алтернативен туризъм в пограничния регион и да бъде дискутирана политиката за туризма и нейното влияние върху развитието на трансграничния регион и цялата икономика. Участниците си поставиха за задача да бъдат изяснени начините за активно използване на велосипедната пътека „По пътя на желязната завеса“.В България проектът обхваща териториите на 14 общини. Всяка от тях ще представи проект за велосипеден маршрут, местни забележителности и традиции.
Идея за проекта е на евродепутата Михаел Крамер. Началната точка на маршрута е Баренцово море, обща му дължина е 7000 км., като минава през двадесет европейски държави и стига до Черно море. Предложеният план от БААТ и нейните партньори ще включва мерки за изграждане и промотиране на последния участък от маршрута с дължина 1700 км., който започва с границата между Сърбия и Румъния, минава през граничните райони между България и съседните Сърбия, Македония, Гърция и Турция, и завършва при Черно море. Българските партньори по проекта са БААТ, фондация Екообщност, Българска фондация Биоразнообразие и Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, a международните – румънската велоасоциация Байк атак и гръцката община Тасос.
Проектът цели създаването на мрежа от заинтересовани страни, които да участват в разработването, както и да се оформят дългосрочни стратегии за изграждане, промотиране и използване на маршрута за развитие на алтернативния туризъм в граничните райони.
Вашият коментар