Възможностите за финансиране по новите агроекологични дейности на мярка 214 ще бъдат представени в Свиленград утре. Информационната среща се организира от Българското дружество за защита на птиците. Срещата ще се проведе на 20 март от 10:00 часа в малката зала на ОбА. Експерти ще се срещнат и с фермерите от Ямбол и Тополовград.
Срещите се инициират от БДЗП поради големия интерес на хората от региона и многото неясноти и въпроси, свързани с възможностите за финансиране по новите агроекологични дейности на мярка 214 „Агроекологични плащания” на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и получаване на компенсации при развитието на екологично земеделие в зоните от европейската мрежа Натура 2000. Целта на информационните срещи е да представи подробно условията за кандидатстване по новите агроекологични дейности на мярка 214 от ПРСР за периода 2007 – 2013 г. , финансирана от Европейския съюз, разясни Едита Дифова, експерт агроекология.
Голяма част от земеделските стопани, чиито земи попадат в зони от Натура 2000 не са запознати с възможностите за развитие на бизнес, привличане на финансиране или кандидатстване за компенсации от ЕС. При срещите си с местните хора експертите на БДЗП са установили голям интерес от страна на фермерите да бъдат запознати с възможностите за получаване на компенсации по мярка 214 „Агроекологични плащания” по Ос 2 от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
Експертите на БДЗП ще представят състоянието на световно застрашения царския орел в посочените региони, както и изискванията и възможностите за кандидатстване по новите агроекологични дейности на ПРСР.
На срещата са поканени и представители от Областна дирекции „Земеделие”, Общинска служба по „Земеделие”, „Технически инспекторат” към Областна дирекция на Държавния фонд Земеделие Хасково и Областната служба за съвети в земеделието. Срещите ще завършат с въпроси и дискусии по представената тема, както и с възможност за коментиране на срещаните до момента проблеми при кандидатстване по мярка 214 ”Агроекологични плащания”.
БДЗП организира срещите в рамките на проект LIFE+ „Опазване на царския орел и ловния сокол в Натура 2000” и на проект „Осигуряване на устойчиво управление на Натура 2000 зони, ключови за оцеляването на глобално застрашени видове” по Програма за малки проекти на Глобалния екологичен фонд (GEF). Проектите се реализират в 10 и съответно 8 територии в страната, сред които са и районите, където ще се състоят информационните срещи за фермери.
Вашият коментар