Правителството отпусна 931 687 лв., с които да се осигурят условия за нормалното функциониране на транзитния център за бежанци в с. Пъстрогор. Решението за предоставяне на сумата в размер на близо един милион лева бе взето на редовно заседание на Министерски съвет в сряда. Средствата са за издръжка на центъра и за заплащане услугите на преводачи, които ще бъдат наемани при необходимост, уточниха от правителствената пресслужба.
Пускането в експлоатация на транзитния център предстои скоро, обявиха още от там без обаче да уточняват конкретна дата. Отварянето на сградата в Пъстрогор се бави от няколко години. Домът по документи всъщност беше открит още през 2007 г. от предишното правителство, но получи акт 16 (разрешение за ползване) едва в края на миналата година. От тогава насам постоянно се говори за предстоящото му откриване. През февруари шефът на агенцията за бежанци (ДАБ) Никола Казаков обяви, че откриването на дома за настаняване на чужденци, търсещи закрила в България се очаква да стане в края на март. Не се сбъднаха и предишните намерения за откриването му в средата на миналата година или пък в началото й. Според неофициална информация окончателната дата за прерязването на лентата на транзитния център край Пъстрогор е 3 май т. г. Очаква се тук да пристигнат премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов и вицепрезидентът Маргарита Попова.
Построяването на центъра беше съпроводено с доста скандали, съмнения за нарушения в обществените поръчки и други източвания на средства. Още преди центърът да бъде въведен в експлоатация назначената за директор Иванка Дякова бе уволнена. Преди около месец обаче заповедта за отстраняването й бе отменена с решение на Върховния административен съд. Междувременно след отстраняването на Дякова Агенцията за бежанците обяви конкурс за директор, който бе спечелен от Антон Илиев.
Транзитният център край Пъстрогор е с капацитет за 300 търсещи закрила лица и ще има персонал от 35 души , който се осигурява в рамките на щатната численост на Държавната агенция за бежанците.
Откриването на центъра е част от задълженията на България като държава-член на Европейския съюз по приема, провеждането на производство, определянето на статут на търсещи закрила бежанци и осигуряване на прием при масово навлизане на бежанци в изпълнение на Директива 2001/55/ЕС относно минималните стандарти за предоставяне на временна закрила в случай на масов поток от разселени лица. В момента лицата, търсещи убежище в нашата страна се настаняват в затворени центрове. Според законодателството обаче те трябва да бъдат отделяни от нелегалните имигранти и да бъдат настанявани в центрове с отворен режим, докато тече процедурата им за бежански статут. Годишно към нашата страна се подават около 1000 молби за получаване на закрила, а разполагаме с около 450 места за настаняване на бежанци.
Вашият коментар