Всяка година през третата неделя от месец май се отбелязва международният ден на съпричастност към болните от СПИН. Тази година датата е 20 май. Историята на Синдрома на придобитата имунна недостатъчност – СПИН датира от 1981, а през 1986 причинителят е наречен ХИВ-Човешки Имунодефицитен вирус.
Веднъж навлязъл в организма този вирус се интегрира в клетките на човека до края на живота му, при което започва битка между вируса и имунната система. Като следствие от това имунната защита отслабва и организмът става уязвим за банални инфекции.
Наличието на вируса може да бъде доказано с тест, който може всеки да си направи в КАБКИС /кабинети за анонимно и безплатно консултиране и изследване/, в кожно-венерологичните диспансери, в центрове за кръводаряване, както и в други лаборатории.
Лечение за сега не е открито, но има лекарства, които подтискат развитието на болестта, както и препарати, които се използват при серопозитивни бременни и намалят риска от инфектиране на плода.
Според последните изчисления на Програмата на ООН за ХИВ/СПИН към края на 2010 г над 33 милиона души в света живеят с ХИВ, а между 25 и 33 милиона души са починали от болести, свързани с ХИВ инфекцията. Най-бързо епидемията се разраства в Източна Европа, Централна Азия и Северна Африка.
Какво е положението в България:
В България до сега официално са регистрирани 1 486 ХИВ-позитивни лица. От началото на годината са регистрирани 13 нови случая на ХИВ-инфекция. От новорегистрираните случаи 10 са мъже и 3 са жени на възраст между 24 и 59 години. Средната възраст на новорегистрираните ХИВ-позитивни мъже е 34 години, а на новоинфектираните жени – 44 години. По данни на секторите за лечение на ХИВ/СПИН броят на починалите от СПИН лица през последната година е 12 души, а общият брой на починалите от СПИН в България е над 550 души. В петте сектора за лечение на ХИВ/СПИН понастоящем се проследяват 705 души, като 432 от тях получават безплатна антиретровирусна терапия. Данните показват, че до сега в КАБКИС и НПО са се изследвали общо 59837 души, като над 60% от тях са млади хора на възраст до 29г , а около 70% са споделили, че са имали рисково сексуално поведение.
АНТИСПИН кампанията е насочена към популяризиране на безрисковото сексуално поведение, употребата на презервативи, както и към толерантното отношение на хората, живеещи с ХИВ И СПИН. Постоянната и правилна употреба на презервативи е ефективен начин за предпазване от ХИВ и други сексуално-преносими инфекции.
Няма рискови групи, има рисково поведение.
Вашият коментар