Поредната жертва на наглите телефонни измамници стана 91-годишна жена от Любимец, която „олекна“ с 8000 лева. Преди 2 дни неизвестен мъж е позвънил на домашния телефон на старицата и й съобщил, че 36-годишният й внук, живеещ в Пловдив, е катастрофирал, ударил е дете, което е починало на място. За да му помогне, му била необходима сума от 8 000 лева. Паникьосаната баба събрала исканата сума и на 100 метра от дома си на улица „Оборище” я предала на измамника. На другия ден жената разбрала, че е измамена. Сигналът за измамата е подаден от 51-годишен близък на пострадалата. По случая е образувано досъдебно производство.
От полицейското управление в Свиленград съветват гражданите, ако им бъдат отправяни подобни молби, да не се доверяват само на телефонни обаждания, колкото логично и убедително да им звучат те. За да се уверят в самоличността на човека в отстрещната страна, нека да настояват за лична среща, да питат за характерни лица и събития, да търсят обратна връзка, да се свържат предварително с роднини и познати. В никакъв случай да не предприемат разплащания чрез трети лица и особено в други градове – подобно настояване е почти сигурен белег, че ще бъдат измамени.
Гражданите трябва да знаят, че измамниците са много добри актьори и разполагат с богат репертоар от техники за заблуда, умело имитират съчувствие, добронамереност и желание да помогнат. Те са изключително ловки и изобретателни при извършване на престъпленията, а измамените неволно им помагат – със своята наивност и съпричастност. Измамниците използват различни сценарии, като се представят за близки, роднини, лекари, прокурори и полицейски служители. Подбират жертвите си главно сред хората от третата възраст. В момента тиражираният сценарий за измама е следният: спешно заплащане на златни пирони за операция на счупен крайник на близък, пострадал при инцидент, като се злоупотребява с иманата на лекари от Свиленград. Възможно е измамниците да използват и сценария с катастрофа с близък ваш роднина.
При всяко съмнително обаждане, преди да предприемат закупуване на ваучери или превеждане на суми, поискани по телефона от роднини, познати или от „служители на полицията“ или „лекари“, гражданите биха могли да се посъветват с полицейския си инспектор или да позвънят на тел.112.
Вашият коментар