Днес отбелязваме една година от голямото наводнение в Свиленград, което промени съдбата на стотици хора. Ужасът от наводнението на 6 февруари 2012 година завинаги ще остави горчиви спомени у много хора, загубили домовете си, покъщнината си и стопанствата си.
Четири от къщите бяха напълно съборени и само месец след наводнението започна работа по строежа на новите сгради. Една година след тежките събития решихме да посетим някои от най-засегнатите свиленградчани.
76-годишният Бялко Бялков загуби дома си в наводнението. Сега той и съпругата му живеят в ново жилище. Благодарен съм на хората, които работиха без пари и изградиха новата къща, каза развълнуван Бялко. Искам специално да благодаря на Николай Динков и неговата строителна фирма. Не знам какво щяхме да правим, ако не ни бяха помогнали. Аз с моята пенсия нямаше как да вдигна нова къща. Около 14 000 лева е получило семейството му от дарения и от държавната помощ. Със средства в строежа е помогнал и зет му, у когото са се приютили за няколко месеца, докато стане къщата. С дарения от Първа инвестиционна банка и Уникредит Булбанк семейството е успяло да купи и нови електроуреди, с които да замени повредените стари – печка, пералня, бойлер, телевизор.
Не така стоят нещата обаче при Стоян Пантелиев. Строежът в неговия двор е спрял преди месеци. Постройката е изградена с покрив до груб строеж, но се оказва, че отпуснатите средства – около 7000 лева, стигат само дотам. Семейството му няма пари, за да довърши къщата и затова я оставят така. Сега той, жена му и майка му /чиято къща е падналата/ живеят заедно в старата къща в двора. И тя обаче е в окаяно състояние след наводнението – нуждае се от укрепване и ремонт на много места. Освен това в наводнените помещения още има влага и мухъл. С раздадените ваучери семейството е успяло да купи необходимите им електроуреди.
Общо 137 пострадали жилищни сгради бяха описани и оценени веднага след наводнението от общинска комисия, назначена от кмета. Подготвените оценки и документи бяха внесени в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС за изплащане на обезщетения. Най-масовите случаи бяха на сгради, нуждаещи се от частични строително-ремонтни дейности. Построяването на нови четири къщи се наложи поради невъзможността им за ремонт.
Вашият коментар