Българо-турската граница продължава да е блокирана от турските превозвачи. Те настояват българската страна да не извършва контрол над техните камиони. Недоволни от проверките турските тираджии вече втори ден държат под обсада граничните пунктове.
Опашката от тирове към границата с Турция при ГКПП „Капитан Андреево” непрекъснато расте. В късния следобед тя подмина 20 километра. Прииждащите към границата камиони отказват да спират по паркингите край магистралата.
От снощи е затворен и другият граничен с Турция пункт – „Лесово”. Там опашката от камиони е над 10 километра. Според гранична полиция през двата пункта се пропускат само леки автомобили, микробуси и автобуси. Придвижването им през турския пункт Капъкуле вероятно е изключително трудно, защото там са пресечени и входната и изходната зона от четири турски тира, паркирали напречно.
Появилите се информации, че България е клекнала пред турската блокада и проверките на Автомобилната инспекция са прекратени, бяха отречени от министъра на транспорта Данаил Папазов.
От министерството на транспорта обявиха, че България е поискала от турската страна стриктно да се спазват разпоредбите на международните договори и спогодби в областта на автомобилния транспорт, по които Република Турция е договаряща страна. Повод за това искане са зачестилите напоследък сигнали за задържани български товарни автомобили на граничните пунктове на Република Турция. Като причина за задържането им, турските митнически органи изтъкват липсата на “подходящо” за вида превоз разрешително. От българските автомобили се събира и такса от 3000 евро, за да бъдат пропуснати да преминат. Новите условия за извършване на превози за/от трета страна и новата такса бяха въведени от турска страна с Комюнике № 68 от 7 август 2013 г. и са в сила от 1 септември 2013 г.
От 7 октомври България започна засилени проверки на товарни автомобили и автобуси. Тези проверки са в рамките на приет План от оперативната група на TISPOL за провеждане на полицейски операции, за периода от 7 до 13 октомври 2013 г., на територията на всички държави членки. В хода на планираната операция се извършват проверки за спазване на максималната разрешена скорост за движение, употребата на алкохол и упойващи вещества от водачите, използване на обезопасителни колани, проверка на тахографите, спазване на времето за управление, прекъсвания и почивки, претоварване на автомобилите, превозване на по-голям брой пътници от допустимото, превоз на неукрепени товари, техническа изправност на автомобилите, управление на автомобили от неправоспособни водачи или от водачи, на които временно е отнето свидетелството за управление на МПС и др.
За същия период се провежда и тематична проверка по спазването на изискванията за извършване на международни автомобилни превози на ГКПП Капитан Андреево, ГКПП Петко Войвода, ГКПП Лесово, ГКПП Калотина и ГКПП Дунав мост. Към момента са проверени 354 МПС и са съставени 48 акта.
Вашият коментар