Въведени са изменения по отношение на издаването и подновяването на личните здравни книжки, съобщи д-р Велина Мавродиева, главен инспектор в отдел „Противоепидемичен контрол” към РЗИ-Хасково. Промените са регламентирани в Наредба №15 на Министерство на здравеопазването и влязоха в сила от първи януари, допълни тя. Всяка новоиздадена лична здравна книжка трябва да бъде заверена и да се регистрира в Регионалната здравна инспекция, уточни д-р Мавродиева. Това изискване бе премахнато през 2012 година, но сега се връща отново. До 20 януари през кабинета на РЗИ в Свиленград са преминали едва 8 души за регистрация на здравни книжки, сочат данните на инспекцията.
Самата регистрация се прави по настоящ адрес, затова лицата, работещи в детските заведения, специализираните институции за деца и възрастни, водоснабдителните обекти, предприятията, които произвеждат или търгуват с храни, бръснарските, фризьорските и козметичните салони, трябда да представят документ за самоличност и удостоверение за настоящ адрес при заверката на книжката. Тя може да стане само след извършени всички необходими медицински прегледи и изследвания, които включват изследвания за чревно заразно носителство и паразитоносителство, а притежателите на новооткрити книжки подлежат и на проба Манту.
Заверените лични здравни книжки се вписват задължително в „Регистъра на заверените здравни книжки” в здравната инспекция. Целта е създаване на единен регистър на работещите в хранителния бранш и в сферата на услугите. За улеснение на гражданите от РЗИ-Хасково са спуснали съобщение до всички общопрактикуващи лекари в Свиленград да насочват лицата в РЗИ за заверка и вписване в регистъра.
Ако лицето няма заверена здравна книжка подлежи на санкция, припомнят от здравната инспекция. Глобата е от 100 до 1500 лева, а при повторно нарушение санкцията е от 500 до 5000 лева.
Silva казва
Вече 20дена чакам здравната си книжка моля бъдете добри помогнете,за колко време,или колко още трябва да чакам