По всичко изглежда, че скандалният контрабанден канал за цигари, който лъсна на 29 март, се използва за провеждането на оперативна игра от турските спецслужби. До този извод са стигнали бивши/доколкото има бивши в тази сфера/ и действащи служители на българските спецслужби, които са силно представени в Свиленград. „Оперативна игра” има тогава, когато спецслужбите на една страна подхвърлят оперативни данни на другата страна, за да наблюдават действията на институциите и, имитирайки сътрудничество.
В случая с разплитането на контрабандния канал от 29 март нещата изглеждат точно така. След като е задържан първият камион с цигари в Пловдив, началникът на свиленградската митница и началникът на МП „Капитан Андреево” отиват на Капъкуле, за да попитат колегите си, защо не са получили информация за камиона. Двете митници – българската и турската, имат договорка да си разменят оперативна информация за рискови товари. Турците им дават копия и твърдят, че са предали документите на ГКПП „Капитан Андреево”. В тръгналото досъдебно производство турската страна вади още копия на документи за цели 17 камиона. Само за датата 29 март са посочени 6 товара, които се изчисляват на близо 5 милиона кутии цигари, на стойност 52 850 000 лева. Такива документи липсват на ГКПП „Капитан Андреево”. Нито митницата, нито гранична полиция е получавала подобни документи, което значи , че такива камиони не са влизали в България. Държавното обвинение, в лицето на пловдивската окръжна прокуратура, приема турското твърдение за „чиста монета” и резултатът е 22-ма в ареста.
Все пак, ако приемем, че камионите са преминали, то идва на ред въпросът ”Каква организирана престъпна група/ОПГ/ е необходима, за да се транспортират, разтоварят, складират, разпределят на дребно и пласират милиони кутии цигари? Няма как подобна мащабна организация да не бъде забелязана от многобройните служби, ангажирани с борбата срещу незаконната търговия с акцизни стоки – ДАНС, Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”, криминална полиция, икономическа полиция, митническото разузнаване и разследване, мобилните екипи на митниците? Оставяме настрана, че подобни количества биха свалили цената на безакцизните цигари на около лев, вместо да стои на 3,50 лв., анализират събитията тукашните спецгечгетата.
Единственият „факт” , че има предадени на ГКПП „Капитан Андреево” някакви документи от турска страна, са обърканите твърдения на турски граничен служител, който дори не различавал униформите на митничари и гранични полицаи. Само тези две неща са достатъчни, за да се приеме тезата за оперативна игра, категорични са нашите източници, намеквайки, че има и други данни, които не могат да огласят, в подкрепа на тезата.
Турските копия на документи и неясните обяснения на турски служител са в основата и на тежкото досъдебно производство. Облечени във властта на недосегаеми обвинители, прокурорите допуснат грешки, които след това водят до дела срещу държавата. В контекстта на дебатите за промени в съдебната система спецовете предлагат на прокурорите да им бъде вменена от законодателя лична отговорност за нанесени щети на привлечените като обвиняеми в досъдебното производство. Качеството на досъдебното производство ще се повиши драстично, ако обвинителите знаят, че носят персонална отговорност за действията си. Така е в съдебната система на една от най-развитите демокрации, тази в САЩ. Към днешна дата в България всички доказани щети – финансови, здравословни и морални, нанесени по време на досъдебно производство се обезщетяват от държавата, разбирай от българския данъкоплатец.
Вашият коментар