На Бабинден група жени от Мезек отбелязаха празника, възстановявайки един позабравен в нашия регион ритуал – влечугането. Тази година той бе изпълнен за първи път след 30-годишно прекъсване от самодейките от НЧ „Изгрев 1921”. По стара традиция бабите, облечени в носии, посетиха дома на последната жена, която се е сдобила с внуче в селото. Обичаят повелява жените да качат бабата на каруца, теглена от магаре и така да я откарат до реката, където да я изкъпят. Самото ритуално изкъпване се нарича влечугане / влачене на бабата, която трябва да се дърпа/. След това най-младата баба полива ритуално бебето и напръсква всички присъстващи с вода, изричайки думите: ”Колкото капки има във въздуха, толкова деца да се раждат във всяка къща”. Като символ на мъжкото достойнство бабата се окичва с червена чушка на врата, а по пътя пеят весели песни с еротичен подтекст.
Радвам се, че самодейките от НЧ „Изгрев 1921” успяха да направят обичая, така както се е празнувал преди 30-40 години, каза Веселина Теохарова, която е баба на малката Цветелина от половин година. Именно затова днес тя бе основното действащо лице на празника. Надявам се догодина отново да го повторим и така постепенно да възстановим тази традиция, пък дай Боже съдбата да ме дари и с друго внуче дотогава, пожела си Веселина.
А иначе в Мезек Бабинден се празнува всяка година, разказа баба Минка. Жените се събират и си правят угощение и веселба, на която не се допускат мъже. В миналото пък бабата са я носили с кош, вместо на каруца, а когато е имало сняг – и на шейна, спомни си баба Минка, която участва в изявите на самодейците вече 50 години.
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. По стар стил той се празнува на 21 януари, а по нов – на 8 януари, който е обявен за професионален празник на родилната помощ и на всички акушери и гинеколози.
гражданин казва
Името на обичая не идва от „влечуго“, а от „ВЛАЧА“ старата баба(баба акушерка) към реката, за да бъде изкъпана. Това е третият ден от Ивановденските празници посветени на пречистващата сила на водата, когато жените благодарят на бабата-акушерка, помогнала да се появи на бял свят поредният нов човешки живот. Така че обичаят се нарича „ВЛАЧУГАНЕ“. Бъдете българи като пишете и спазвайте българските обредни обичаи и вярвания, когато ги възстановявате!
Гражданка казва
„Гражданин“-о след като си добре запознат с обичая, защо не си написа името, за да знаем на кого да благодарим за уточнението или така е по-добре да се криеш зад анонимни имена и да критикуваш колегите си !