Финансовата дисциплина в нашата община е много висока, изтъкна Костадинова
Бюджетът на общината за 2016 година, в размер на 15 387 248 лева, бе приет по време на последното заседание на Общински съвет – Свиленград. С 12 гласа „за“, 1 „против“ и 6 „въздържал се“ дванадесетмесечната финансова рамка, изготвена от Общинска администрация, бе одобрена. В частта приходи бюджетът е 7 785 943 лева за делегирани от държавата дейности и 7 601 305 лева за местни дейности. От тях данъчните приходи са 1 615 000 лева, а неданъчните са в размер на 3 386 214 лева. Капиталовата програма е в размер на 4 246 360 лева. Почти половината от нея е по бюджета – от целева субсидия, собствени средства и преходен остатък, останалите пари са по линия на проекти от ЕС.
– Г-жо Костадинова, Общинският съвет прие бюджета на общината за тази година. Набележете кои са основните приоритети в него.
– Ще започна с това, че изготвянето на бюджет 2016 бе по-лесно в сравнение с минали години. Първо, защото тази година няма съществени нормативни промени за разлика от предходните, когато в държавата бе въведена нова фискална политика и бе приет нов закон за публичните финанси. На второ място ще отбележа, че нашата община има доста голям остатък от 2015 година, около 2,2 млн. лева, което също ни помогна при формирането на бюджета. Улесни ни и фактът, че всички проекти, които изпълнявахме през стария програмен период приключиха през миналата година и бяха разплатени по всички оперативни програми.
Най-трудното при съставянето на всеки общински бюджет е постигането на спойка между целите, които той си поставя за изпълнение, ресурса, с който разполага общината и очакванията, които хората имат. Смятам, че опитът, който имаме като екип, работещ през годините, също оказва важно влияние за формирането на правилната финансова политика на общината.
Приоритетът през тази година, най-общо казано, е да поддържаме това, което вече сме успели да реализираме по оперативните програми. А то не е никак малко. По оперативните програми ние сме задължени да покажем устойчивост на приключилите проекти. Важен момент също така е изплащането на общинския дълг, който намалява. През тази година Община Свиленград има две плащания – по облигационния заем от 2010 г. за ремонта на улици в централна градска част и по заем от фонд ФЛАГ, който бе взет за съфинансиране на големия воден проект.
– Кои са проектите, които ще се реализират през тази година?
– Продължава изпълнението на двата големи проекта, които стартираха през 2015 година. Единият е за енергийна ефективност на МБАЛ – Свиленград, а другият – за реставрирането на стария мост. И двата са по Норвежкия финансов механизъм.
Общинската администрация е ангажирана с голям свой ресурс в реализацията на националната програма за саниране, както и на последвалата регионална, въпреки че държавата не е предвидила обезпечаване на общините. Така че нашите служители поемат тези задължения заедно с останалата работа, която вършат.
– На какъв етап са дейностите по саниране в момента?
– По националната програма за енергийна ефективност са сключени девет договора. В седем от обектите енергийните и технически обследвания вече са завършили, предстои обявяване на процедурата за строителство. Очаква се тя да стартира през лятото. По програма „Региони в растеж” договори са сключени с шест сдружения на собственици. По тази програма има и резервен списък на сдружения, които са подготвили своята документация. Те ще могат да се включат, ако остане свободен ресурс от други общини. По тази програма предстои обявяване на обществени поръчки за извършване на технически и енергийни обследвания. Отново в рамките на регионалната програма ще бъде направено саниране на пет обществени сгради – на Общинска администрация, ПГССИ „Христо Ботев”, НУ „Христо Попмарков”, ЦДГ „Детелина” и ОП „Благоустрояване и озеленяване”. Обследването на тези обекти вече е направено.
– Какви ремонти на улици в града и по селата са планирани през 2016 г?
– Инфраструктурата се поддържа изцяло от общинското предприятие „Благоустрояване и озеленяване”, като за целта собствените приходи на общината са насочени към него. Средствата не са повече, отколкото бяха миналата година, но в програмата на предприятието са предвидени доста обекти. Включени са основни улици в града като „23-ти септември”, „Генерал Скобелев”, „Васил Левски”, „Крали Марко”, улици в кварталите „Простор”, „Изгрев”, „Гебран”, „Юг”, „Младост”. Ремонти ще има и по улици в селата. Що се отнася до общинската пътна мрежа, там също се предвижда асфалтиране на пътищата Сладун – Дервишка могила, Младиново – Костур, Мустрак – Равна гора и пътя за село Лисово.
Отпреди няколко години общината има готови проекти за изграждане на водопровод в нови квартали – в района на Младежки парк и около спортната зала. В момента те се актуализират, така че да ги подадем за кандидатстване пред ПУДООС.
– Какво се случва с проекта за ремонт на главната улица и с този за новата детска градина?
– Надявахме се да можем да кандидатстваме по програма „Региони в растеж” за реализацията им, но нашата община попадна сред тези, на които бе отпуснато финансиране само за енергийна ефективност. Вече сме направили постъпки за участие по други програми, тъй като тези два проекта също са ни приоритет.
– Има ли други възможности за финансиране на проекти освен през оперативните програми?
– Нашата община постоянно търси нови възможности. Има такива програми, по които финансирането идва директно от Брюксел. Ние, като граничен район, можем да се целим в тях. Така че предстои да проучим вариантите, по които това да се случи. Очакваме през месец март тук да се осъществи среща с евродепутати именно в тази насока.
– Част от общинските съветници определиха бюджета като доста по-социален в сравнение с минали години. Така ли е?
– Да. В социалната сфера също сме предвидили доста неща за изпълнение. Сред тях е закупуването на два нови автомобила за домашния социален патронаж. Това е една от услугите, която се ползва от около 280 потребители и е много полезна за възрастните хора. Много добре се развиват и работят центровете за възрастни и деца с ментални увреждания, както и най-новият за възрастни хора. Предвидени са доста средства и за пенсионерските клубове. Където е възможно, е заложено завишаване на работните заплати в социалните заведения и детските градини. През тази година общината отделя 10 000 лева за фондация „Искам бебе”. Тези средства ще се разпределят между семейства с репродуктивни проблеми с решения на Общинския съвет. Има отредени терени за изграждане на социални жилища, които могат да се предоставят на хора в неравностойно положение и млади семейства при облекчени условия. В бюджета са заложени около 180 000 лева за текущи ремонти на детски градини, кметства по селата и др. Общината взе решение да предоставя безвъзмездно помещения в селата на медицински лица, които да разкрият обслужване на място. И тази година ще кандидатстваме по програмите за осигуряване на временна заетост на хора, които ще бъдат насочени към общинското предприятие и по селата, за да помагат на кметовете в ежедневни дейности.
– Бихте ли направили сравнение на нашия бюджет спрямо бюджети на други общини от същия калибър?
– Мисля, че в това отношение се справяме доста добре. Казвам го от наблюденията, които имам като член на комисията по бюджет и финанси в НСОРБ. Много общини от нашия ранг имат проблеми със събираемостта на приходите или по отношение на използването на собствеността, например. Много малко общини направиха проверка на неправомерно ползвани земеделски земи, каквато ние осъществихме преди две години. Това ни костваше много труд, но в крайна сметка успяхме да съберем доста приходи, а също и да дисциплинираме наемателите. Като цяло нашата община стои много добре по отношение на управление на бюджета на фона на много други, дори по-големи общини. Финансовата дисциплина в нашата община е висока, за да можем да правим точни разчети. Това се доказва от факта, че досега нямаме наложени финансови корекции по нито един проект, а през последните няколко години сметната палата заверява годишните ни отчети без забележки.
Анонимен казва
Bravo
Анонимен казва
Biznesa se razviva samo kazina i tva e skoro shte stanem Las Vegas
Гошо Спицата казва
Шишков, ти наистина си болен мозък… Ходи се лекувай в Болярово, имам ваучери за отстъпка там.