Ежегодната „Работилница на Баба Марта” бе открита тази седмица в историческия музей в Свиленград. За да засилят интереса на най-малките към българската обредна система, тази година специалистите от музея подходиха нестандартно. Те подготвиха и изиграха куклен театър, който представя по един достъпен и атрактивен начин легендите за баба Марта, преданията и символичното значение на белия и червения конец, съхранената у нас ритуална обредност и символика. В началото на седмицата работилницата посетиха ученици от І и ІІ клас на І ОУ ”Ив.Вазов”, НУ ”Хр.Попмарков”, ПУИ ”Стефан Василев”, ДЦДУ „Надежда”. Забавните приказки и легенди децата имат възможността да видят всеки ден до 19 февруари.
През следващата седмица учениците от третите и четвъртите класове на свиленградските училища ще се опитат сами да изработят своята мартеница в музейната работилница, защото най-хубавата мартеница е тази, която е направена собственоръчно и с много любов, каза директорът на музея Елена Митева. Предстои екипът ни да гостува на малките ученици от СОУ ”Д-р П. Берон” и ОУ ”Хр. Ботев”- с. Левка през следващата седмица, допълни тя. По този начин музеят, близо до училището, ще спомогне за утвърждаването на българската обредна система като част от нашата национална идентичност, изтъкна г-жа Митева.
И ако някога за направата на мартеници са се използвали само естествени материали, като памук, вълна и коприна, то днес материалите и формите са най-различни, а фантазията и сръчните ръце на децата са сигурен начин да се обогати обредната ритуалност, смятат от музея. Надеждата им е, че по този начин ще успеят да вдъхнат радост и празнично настроение у подрастващите.
Още в древността всеки народ си създава своя система от вярвания и обичаи, за да се справя с житейските трудности и непредвидимите природни сили. Само в България обаче на 1 март хората се кичат с мартеници – своеобразен амулет срещу пробуждащите се зли сили напролет. В природата успоредно с доброто се ражда и злото. Макар че навсякъде пролетта се посреща с радост и надежда за здраве и сполука, за успешна стопанска година, древните хора спазвали определени ритуали и практики за омилостивяване на природата. В стари времена хората се предпазвали от злите духове като усуквали бяло-червени конци. Чрез съхранената до днес символика свързваме белия цвят с мъжкото начало, силата, радостта, красотата, чистотата и надеждата. Червеният пък е символ на женското начало, знак на кръвта, на зачеването и раждането, на здравето. С червено-бял усукан конец и до днес посрещаме Баба Марта. У нас се вярва, че който носи мартеница през март, ще е здрав през цялата година.
Вашият коментар