Днес маркови парфюми могат да се намерят навсякъде. Изобилието им е огромно, а най-често те биват използвани от нежната част на човечеството. Любопитен факт е, че много от жените предпочитат да използват парфюми предназначени за мъжете. Техните аромати им допадат, а и им отиват. Изобщо жените са запленени от силата и ароматите на оригиналните парфюми, а това си има и своето историческо обяснение.
Парфюмите са изобретени преди повече от четири хиляди години в древен Египет. За първият човек създал парфюмите се счита жена на име Тапути. Тя била химик и се заела с извличането на ароматите на цветя и билки. За това свидетелстват древни текстове. Жените от най-древни времена били запленени от силата и ароматите на парфюмите, като Клеопатра превърнала използването на парфюмите в древния свят в мода. Специално за нея се доставяли различни и екзотични цветя от цялата римска провинция, като перуника, лилия, хризантема и още много други видове цветя били любими на владетелката на Египет. Носел се слух, че когато тя плава по река Нил със своя кораб, дори от платната му се носел лек аромат на парфюм.
В средновековна Европа и по-точно по време на Ренесанса, парфюмите се превърнали в спасение за аристократите от неприятните им миризми. По това време на територията на целия континент се смятало, че банята и къпането могат да причинят смърт. Поради тази причина то било сведено до минимум, а за неприятните телесни миризми нямало лек. Когато парфюмите се появили те били приети с широки обятия. Унгарската кралица толкова се впечатлила от тях, че заповядала да започне производството на парфюми специално за нея. По тази причина слуги и химици издирвали различни цветя и методи за дестилация на парфюмите. По тази причина те добавили и алкохол в ароматната смес, а по този начин създали така наречената „унгарска вода”, която дори се приемала през устата. Идеята била по този начин да се засили нейният ефект.
Към днешна дата много световни звезди стават рекламни лица на редица маркови дамски парфюми, като по-голямата част от тях са жени.
Вашият коментар