Ремонтът на пътя Свиленград-Щит-Маточина бе един от основните въпроси, които се разглеждаха по време на заседанието на регионалния съвет за развитие на Южен централен район /ЮЦР/. В срещата, провела се в Областната администрация на Хасково, участва и заместник-министърът на транспорта Валери Борисов.
За изключителното лошото състояние на пътната отсечка сигнализираха още в края на миналата година жители на Райкова могила, Щит, Михалич, Сладун и Маточина, които редовно използват пътя. Към тях се присъединиха и гранични полицаи, които ежедневно пътуват за охрана на зелена граница. Освен всичко останало отсечката се ползва и за туристически маршрути. Пътят е в много лошо състояние, а хората от околните села многократно алармират за това, подчерта областният управител Станислав Дечев. От Областно пътно управление – Хасково съобщиха, че за частичното подобряване на отсечката в най-разрушените й участъци са необходими около 250 хиляди лева. За цялостното и трайно подобряване на състоянието на пътя трябват 2 милиона лева. Все още не е ясно кога ще бъдат осигурени средствата, необходими за ремонт на пътя.
Причината за разбитата настилка е, че по пътя от лятото на миналата година ежедневно се движат огромни товарни камиони, които го рушат. Те носят по 30-40 тона инертни материали, които плюс собствените им 20 тона, правят 60 тона на камион. Няма как да издържи подобно натоварване този път, който е от републиканската пътна мрежа, коментираха тогава хора от пътния бранш. Камионите извозват материали за изграждане на път покрай граничната ограда, която започна да се строи през лятото. На територията на общината камионите преминават през Студена, Левка, Пъстрогор, Свиленград, Райкова могила и пред Щит разтоварват. След това се връщат обратно. В резултат теренът пред Щит е заприличал на огромна кариера.
Още през декември м.г. лидерът на БСП в Свиленград Христо Щерев каза, че са запознати с проблема и определи положението като нетърпимо. Социалистите поставиха въпроса пред своя народен представител Чавдар Георгиев и поискаха официален отговор от правителството за случващото се. Заради проблемите с пътя пък хората от околните села обявиха, че са на ръба на търпението и са готови дори на гражданско неподчинение.
По време на форума на регионалния съвет за развитие на ЮЦР бяха обсъдени още новите възможности за финансиране на инфраструктурни проекти на общините през периода 2014-2020 година чрез различни финансови инструменти. На дебат бе поставен и проектът „Река Марица като фактор за развитието на ЮЦР“. Програма ИНТЕРРЕГ -Трансграничното сътрудничество България-Турция 2014-2020 година, съфинансирана по Инструмента за предприсъединителна помощ също бе част от дневния ред на РСР на ЮЦР.
Ива казва
Това дори не може да се нарече път колите ни се разбиват вкеки ден. Хората не мога да си оправят коли. Щом си взема колата от сервиз в Свиленград и докато отида до село Щит тя отново е разбита и за ремонт. Там живеят възрастни самотни хора които имат нужда от лекарства и лекарска помощ, но такситата отказват да отида до тези села. А младите хора не смеят да отидат видят възрастните си родители за да не си разбият колите и да не заседнат някъде в дупките което ежедневно се случва спукани гуми искрени джанти спукан картер. Откъснати са тези хора от света. По този път всеки си рискува живота, но иначе имаме винетки за 100 лева. Управлявящите само прибират парите ни а ние хората плащаме за да се движим по развалините наречени път до Маточина. Крадци и мошеници това са нашите управляващи откъснаха 4 села в света. Безобразие време е за протест от дядовци и баби да видим как ще мине гранична полиция да охранява границата както и огромните камиони. Само да добавя, че пътят е развалина повече от 10 години.