Планът за управление на речните басейни в Източнобеломорски район за периода 2016- 2021 г. бе обсъден в Областна администрация Хасково. Срещата бе организирана от Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, Пловдив. Акцент в дискусията бе поставен върху долното течение на река Марица, съобщават от пресцентъра на Областната администрация.
Срещата бе открита от зам.-областният управител на Хасково Валентин Ангелов. Той подчерта, че състоянието на водните басейни на територията на Хасковска област е от изключителна важност, както за населението, така и за институциите. Хасковски регион е уникален с това, че всички гранични реки са на наша територия. Това са долните течения на Марица, Арда, Тунджа, които не са в особено добро състояние, заяви Валентин Ангелов. Той поиска конкретни данни от експертите на Басейнова дирекция за химическото, микробиологично и радиационно състояние на водните басейни на територията на областта.
Кметът на община Свиленград инж. Георги Манолов, заместник-кметът на община Хасково Евгени Консулов, експерти от общините от Хасковска област и от водния сектор също участваха в дискусията по новия план за управление на речните басейни.
Представеният днес план за управление на речните басейни е втори по ред. В рамките на действие на първия план е констатирано подобряване състоянието на река Марица-граничен участък, Тунджа, Харманлийска и Съзлийка. За разлика от тях Бисерска, Крумовица при Ивайловград и Йерусалимска са с влошено състояние. В 95% от случаите замърсяванията идват от населените места, отчетоха от Басейнова дирекция. Според изчисленията на експертите, мерките за подобряване състоянието на водните басейни, ВиК-мрежите и съоръженията за отпадни води на територията на Източнобеломорския район, част от който е и област Хасково, възлизат на над 2 милиарда и 800 милиона лева.
Вашият коментар