Със съдействието на общината „Екопак България” стартира пилотен проект за събиране на хартиени и пластмасови отпадъци от опаковки директно от дома на хората. За първи път фирмата ще приложи метода „от врата до врата“. В проекта са включени живущите на осем свиленградски улици – „Александър Стамболийски”, „Иван Вазов”, „Стефан Стамболов”, „Алеко Константинов”, „6 септември”, „Максим Горки”, „Димитър Благоев” и „Гео Милев” . От понеделник на всяко домакинство от избраните улици е предоставена собствена жълта кофа с вместимост 240 л за събиране на пластмасови и хартиени опаковки. Така хората ще могат да разделят сухите отпадъци още на мястото на тяхното генериране.
”Екопак” безплатно ще събира отпадъците от кофите два пъти в месеца по установен график. В определен ден и час, за който ще бъдат информирани, гражданите трябва да изнесат кофата пред входната си врата на улицата. Целта е да се избегнат максимално загубите от неправомерно вземане на сепариран отпадък от клошари, както и за улеснение на фирмата, извършваща дейността по изнасяне на разделно събраните отпадъци. От домакинствата, които се включат в проекта, се очаква да използват жълтата кофа единствено за изхвърляне на пластмасови и хартиени отпадъци от опаковки, съгласно указанията на залепения за нея стикер и да следят за опазването на съда. В случай, че се установи наличието на друг смесен битов отпадък в кофата, тя няма да бъде извозена. Останалите отпадъци ще се събират както досега – чрез съществуващата система за събиране на смесени битови и зелени отпадъци.
При успешна реализация на проекта пред жителите на Свиленград няма да стои изискването да разделят в отделни съдове различните по вид отпадъци от опаковки и други рециклируеми отпадъци, постепенно ще се намали броят на скъпите за обслужване контейнери и ще се събират по-чисти и по-добре сепарирани суровини.
Резултатите от нововъведението ще покажат какво количество рециклируеми отпадъци реално се отделят и съпоставянето им през различните сезони, определяне на най-подходящия график за извозване на жълтите контейнери, съпоставяне на количествата отпадъци, събрани чрез разделно събиране с общото количество на битовите отпадъци, количеството на рециклируемите отпадъци от даден материал, дела на активното население, което участва в разделното събиране, както и причините за липсата на заинтересованост.
Целите на проекта са повишаване мотивацията и отговорността на гражданите да ползват системите за разделно събиране на отпадъци, опазване на околната среда и получаване на по-чист рециклируем отпадък, да се увеличи количеството разделно събрани отпадъци, предаването им за рециклиране и оползотворяване и намаляване на количеството на депонираните отпадъци; подпомагане на гражданите в усилията им да съхранят местната природа и възпитание на екологична култура, навици и самосъзнание.
Анонимен казва
Защо само няколко улици са избрани?
Анонимен казва
Както при асфалтиране на улиците, и тук се проявява дискриминация! !!!!!!!!!
Анонимен казва
Пак се проявява дискриминация, както при асфалтиране на улиците!!!!!!!
Анонимен казва
niakoi se opitva da kopira evropeiski standart ama o6te mu triabva da se informira kak stava tova za recikliraneto triabva da nau4i cveta na kofite za kakav otpadak sa i posle da znae koga i kade stoiat i se reciklirat a ne kakto tozi predpriema4 si go izmislia i prostite mu viarvat NA MEN TOZI PROEKT E NEKOMPETENTEN ZAGUBA I INTERES NA NIAKOI SI