Мечтаната доскоро свиленградска митница и специално митнически пункт „Капитан Андреево” вече не е желана от никого или поне от действащите митнически инспектори от агенцията. В началото на месеца директорът на агенция „Митници” предложи на подчинените си от цялата страна, ако имат желание и отговарят на определени условия, да се преместят на МП „Капитан Андреево”. Към днешна дата няма нито един действащ митничар, който да се е възползвал от предоставената възможност, показа наша проверка.
Нещо повече. В тукашните митнически среди се чу, че самото ръководство на митница Бургас, на чието подчинение е „Капитан Андреево”, не иска повече да се занимава с най-големия ни сухоземен митнически пункт и неофициално прави сондажи за възможността пунктът да премине под шапката на пловдивска митница. В защита на този вариант се привеждат редица предимства, като: по-лесни комуникации, движението на стоките, по-опитния състав в обработването на сухопътни товари и не на последно място е това, че най-добрите митничари от свиленградската митница от началото на годината са в структурите на пловдивска митница. Не се премълчава и комичната ситуация в една служебна стая бюро до бюро да се трудят инспектори от бургаска и пловдивска митница.
Връщането на МП „Капитан Андреево” под шапката на пловдивска митница е малко вероятно при това ръководство на митниците, но от друга страна пък свиленградската митница е видяла две и двеста, коментират стари митничари.
Междувременно направихме официално запитване до агенция „Митници” по злободневни конкретни въпроси. В отговор получихме текст, който не може да мине за такъв и при най-богата фантазия, затова предоставяме на нашите читатели въпросите и така наречения отговор.
Въпросите:
Във връзка с набирането на служители с опит и готови за работа на митнически пункт „Капитан Андреево” бихме желали да получим отговор на следните въпроси, които вълнуват нашата общественост:
– Колко митнически инспектори от други митнически пунктове са депозирали документи за преместването им на МП „Капитан Андреево”, евентуално колко от тях са започнали работа?
– Защо не се провежда политиката на налагане на местни кадри от региона на Свиленград?
– Как гледа ръководството на агенцията на факта, че на МП „Капитан Андреево“ работят около 30 митнически инспектори, които са жители на други населени места от цяла България и само 3 от тях са с квартири в Свиленград? Всички останали пътуват за всяка смяна до „Капитан Андреево“ и обратно до родните си места. И ако един митничар от Харманли минава на месец 1350 км, то колегата му от Стара Загора за същото време минава цели 3 000 км. Километраж, който „изяжда” трудовите възнаграждения на външните митнически инспектори. Това не е ли предпоставка за създаване на корупционни практики на митнически пункт „Капитан Андреево”?
„Отговорът”:
Във връзка с поставените от Вас въпроси относно кадровата обезпеченост на МП „Капитан Андреево”, Ви информираме за следното:
Поради сериозната натовареност на МП „Капитан Андреево”, особено в летния сезон, бе дадена възможност на служители от други митници да заявят желание да изпълняват временно друга или същата служба в рамките на митническата администрация, и по-конкретно в Митница Бургас, съгласно чл. 82а от Закона за държавния служител. С оглед създаване на бъдещ кадрови резерв от квалифицирани митнически служители, с писмо на директора на Агенция „Митници“ са уведомени всички началници на митници, с цел запознаване на служителите в съответната администрация и депозиране на молби, при желание от тяхна страна за преназначаване. Tези действия на директора на агенцията, предприети по отношение на митнически пункт Капитан Андреево, са действия по целесъобразност и законосъобразност и биха били извършени със съгласието на съответния митнически служител.
Прехвърлянето на митнически служители от един митнически пункт в друг на територията на Митница Бургас е не само с цел осигуряване на квалифицирани служители, които да изпълняват качествено функциите и задълженията си в хода на работния процес на пункта, но и с цел избягване на корупционна и порочна практика и контрапродуктивно поведение.
Въведената през последните няколко месеца ротация на служителите в различните пунктове на Митница Бургас значително спомага за намаляването на корупционните практики. Данните през последните месеци свидетелстват за значително по-ефективна организация на работа и постигнати добри резултати в областта на превенцията и противодействието на митническите и валутни нарушения и престъпления. За последните два месеца има два случая на залавяне на наркотични вещества в големи количества, валута в големи размери, както и съставени голям брой актове за установяване на митническите нарушения на двата най-големи пункта на българо-турската граница.
Вашият коментар