В началото на отоплителния сезон изгоря първата къща заради неизправен комин
Изключително натоварена седмица отчитат от местната противопожарна служба. Само за три дни – от понеделник до сряда, огнеборците от Свиленград и Любимец са се отзовали на 26 произшествия. Пиков е бил ветровитият 8 ноември, когато пожарникарите са гасили осем палежа в сухи треви, два пъти са оказали техническа помощ за опасно надвиснали от покриви ламарина и водосточна тръба и са гасили пламъци край оранжерията в Любимец и пластмасов контейнер на ул. „Димитър Благоев”. Предният ден пък заради небрежност са изгорели 30 дка лозов масив край село Лозен, но останалите 300 дка са били успешно спасени.
Рязко зачестиха случите на пожари в стърнища и сухи треви, коментира по този повод шефът на противопожарната служба Ивелин Тонев. Тенденцията се забелязва осезаемо през последните седмица-две, допълни той. За голяма част от пожарите са отговорни земеделски стопани от Свиленград и Любимец, които разчистват имотите си в подготовка за оран, допълни пожарникар номер 1 в Свиленград. Паленето на стърнища, слогове, крайпътни ивици и сухи треви под каквато и да е форма и цел е абсолютно забранено. Освен това, ако бъдат доказани случаи на умишлен палеж от земеделците, разплащателната агенция към фонд „Земеделие” е в правото си да спре изплащането на субсидии. От пожарната информираха, че ще докладват за подобни случаи и ще оказват пълно съдействие на агенцията при нужда.
За изминалия месец октомври също е имало дни с по 5-6 повиквания, свързани само с такива пожари, подчерта инспектор Тонев. За целия месец пожарникарите са се отзовали на 78 произшествия.
С настъпването на отоплителния сезон вече са регистрирани и първите пожари, предизвикани от невнимание при боравенето с печки и технически неизправности. Миналата седмица заради непочистен комин се запали покрива на къща в село Белица. Отново заради небрежност при боравене с открит огън са изгорели и 10 кв. м. покривна конструкция на помощна постройка до околовръстния път на Свиленград. Необходимо е комините да се почистят от налепи и сажди сега, още в началото на отоплителния сезон, припомниха от пожарната. Освен това е важно те да се обезопасят по цялата височина на сградата, да са замазани фугите към други помещения и особено в таванските помещения. От пожарната предупредиха гражданите да не изхвърлят неизстинала сгур там, където има горими отпадъци, както и в пластмасовите контейнери за битови отпадъци. Заради такива действия всяка седмица има поне по един унищожен контейнер в Свиленград. От началото на този месец сметосъбиращата фирма е разположила навсякъде в града метални контейнери, които могат да се използват от гражданите за изхвърляне само на изстинала пепел и сгур.
Междувременно заради добрата си работа през лятото с почетен знак и грамота бе награден началникът на пожарната в Свиленград гл. инспектор Ивелин Тонев. Призът му бе връчен от зам.-министъра на земеделието и храните Георги Костов по време на официална церемония в областния град. Признанието за шефа на пожарната идва от Югоизточното държавно горско предприятие – град Сливен, под чиято шапка е тукашното горско стопанство. Наградата е във връзка с положения тежък труд от пожарникарите в борбата с огъня през лятото. С плакети и грамоти бяха отличени също пожарните в Хасково, Толовград и Харманли, както и горски служители от региона. Почетен знак получи и областният управител на Хасково Станислав Дечев.
В края на пожароопасния сезон бе отчетено, че през лятото в Хасковска област са загасени 56 горски пожара, при които са били унищожени 33 000 дка масиви.
Вашият коментар