Здравно-образователна кампания за изпълнение на „Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012 – 2020 г.“ се проведе в село Левка. Тя включва здравни беседи с ромското население за значението на профилактичните прегледи, за необходимостта от ваксиниране на населението със задължителните имунизации по Националния имунизационен календар, за хранене и отглеждане на децата.
На 2 и 8 ноември ОУ „Христо Ботев”, с. Левка бе домакин на здравната беседа. Проведе я д-р Иван Александров, началник отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето” към РЗИ – гр. Хасково. На здравното мероприятие присъстваха също д-р Велина Мавродиева – главен инспектор в отдел „Противоепидемичен контрол“ към РЗИ Хасково и здравният медиатор на Свиленград Валентин Велев. Пред местното население и родителите на ученици те говориха за ваксинациите при децата. Проведоха се имунизации на деца, при които няма данни за проведени такива. Специализиран мобилен кабинет за обща практика и медици от хасковската Първа поликлиника пристигнаха в селото, за да се погрижат за учениците.
Напоследък хората отказват да се имунизират, което води до нисък процент на имунизационен обхват, сподели д-р Велина Мавродиева. Във връзка с това Министерството на здравеопазването взе решение за такава програма, по която се случва обхващането на деца с непълен имунен статус и деца, които трудно достигат до личните си лекари. В училището в село Левка бяха ваксинирани общо 16 деца, при нито едно от които не се наблюдаваха странични ефекти, допълни тя. Самият процес по имунизирането на децата бе организиран много добре от страна на училището, децата бяха информирани и спокойни, допълни д-р Мавродиева. По думите й нашата община е една от малкото в областта, в която са били обхванати толкова много деца по програмата. Следващата година най-вероятно ще има и следващи имунизации на деца от ромски произход, прогнозира специалистът. Според нея най-удачният вариант е това да става по училища.
Здравният медиатор Валентин Велев: Ако имунизациите се провеждат в училищата, техният обхват ще бъде по-добър
Валентин Велев е на 31 години, родом от Свиленград, женен, с едно дете. Завършва средното си образование в града, а висшето си по специалност „Политология” – в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. От почти четири години е здравен медиатор в Свиленград. Дейността му е свързана основно със съдействие за профилактичните и здравно- информационите кампании сред ромската общност. Освен това всеки един свиленградчанин би могъл да се възползва от помощта на медиатора във връзка с правата и задълженията си към институциите.
Ромската общност възприема много добре дейността на Валентин Велев, тъй като доскоро е нямало към кого да се обърнат за помощ във връзка с дадена институция, сподели самият той. Медиаторът е помогнал на доста хора. Имал е случай, при който помага на жена със стопроцентова инвалидност да се сдобие с количка и стол, както и с интеграционни добавки, на други е помагал да получат дълго чакано решение от ТЕЛК. Всичко това се случва естествено само когато човекът отговаря на съответните изисквания. Във връзка с програмата, при която се осъществи ваксинирането на ромски ученици, медиаторът коментира, че ако бъдат провеждани ежегодно такива кампании, процентът на неимунизирани деца значително ще намалее. Ще бъде добре тази акция да се провежда във всички училища и родителите да не бъдат скептично настроени към ваксините, заключи той.
Вашият коментар