Против исканото поскъпване на цената на водата се обяви община Свиленград. По предложение на инж. Иванка Димитрова, директор на Дирекция „Общинска собственост и устройство на територията” и кмета инж. Георги Манолов общинските съветници излязоха с официално становище, прието единодушно с решение на Общинския съвет. В него е записано, че предложението на ВиК – Хасково за 10-процентно повишение на водата е крайно неприемливо. Като факти в подкрепа на това общинарите изтъкват липсата на посочени ефективни мерки за намаляване на основните ценообразуващи разходи, както и формално предвидените инвестиции без ясно оценен ефект върху размера на загубите във ВиК мрежата в предложения от дружеството бизнес план.
Нашата община е единствената от Асоциацията по ВиК – Хасково, излязла с подобно отрицателно становище, коментира инж. Иванка Димитрова. Решението за него бе взето след извършен обстоен анализ от наша страна на предложения от ВиК – Хасково бизнес план за периода 2017 – 2021 г. В този план има много важни елементи, които са представени неясно и непълно, а изграждат модела на управление на дружеството. Като пример инж. Димитрова посочи регионалния генерален план, в който са включени 165 инвестиционни обекти, за които ВиК оператора разчита единствено на европейско финансиране. Нито един от тях не се предвижда в инвестиционната програма на предложения бизнес план, което обезмисля както приетия регионален план, така и очакваните инвестиции от страна на дружеството през следващия регулаторен период. Община Свиленград ясно е заявила своите намерения за инвестиции във ВиК сектора с прогнозна стойност около 7 млн. лева, както и очаквания за крайно наложителни и обосновани инвестиции от страна на ВиК – Хасково, свързани с доизграждане на канализацията в с. Мезек и спешна рехабилитация на част от уличната мрежа в Свиленград. В инвестиционната програма на дружеството обаче липсва каквато и да било конкретика за обектите, които ВиК смята да реализира през периода. Не се предвиждат и никакви определени мерки за намаляване на така наречените реални загуби от течове в системата за пренос и разпределение. Самото дружество отчита, че те са 85 на сто от установените близо 50 % загуби във ВиК системата. Именно редуцирането на загубите е това, което ще се отрази най-значително върху крайната цена на предлаганите услуги, смятат от общината. За съжаление ВиК операторът се ангажира до 2021 г. да намали загубите едва до 46.5 %, което е крайно недостатъчно за всички потребители на територията на област Хасково.
Предложението на ВиК – Хасково с искане за 10-процентно поскъпване на водата бе внесено преди месец за официално разглеждане и одобрение в Кoмиcията пo eнepгийнo и вoднo peгyлиpaнe. Hoвaтa цeнa нa вoдaтa ce нaлaгaлa зapaди нyждaтa oт дoпълнитeлни инвecтиции зa пoддъpжaнe нa мpeжaтa, кoятo e нaд 50-гoдишнa и нeпpeкъcнaтo aвapиpa. Caмo чe сред обществеността трайно се е наложило мнението, че oт 25 гoдини ни вдигaт цeнaтa нa вoдaтa, а нe се пpaвят никaкви инвecтиции. Cвилeнгpaд в момента е един от градовете в страната с най-скъпа питейна вода – плащаме по 3.00 лв. зa кyбик. Ако предложението на ВиК – Хасково бъде одобрено, от януари следващата година ще се бъркаме с по 3.30 лева. Oчaквa ce peгyлaтopът дa ce пpoизнece пo пpeдлoжeнието дo кpaя нa гoдинaтa.
Вашият коментар