Консултативен център с безплатни услуги за жертви на домашно насилие беше открит в Свиленград. Той се намира на бул. „България” № 51 срещу пробационната служба. В началото центърът ще работи в понеделник, сряда и петък от 09:00 до 17:00 часа, а след време ще бъде отворен всеки ден. Консултации на пострадалите дава адвокат Милена Славова. От една година тя работи като юрист в „Български център за джендър изследвания” – клон Хасково, като 2 пъти седмично извършва консултации на лица от Свиленград, Любимец и Харманли. При нужда в консултативния център в града ще идват и специалисти от Хасково.
По повод стартирането на новата услуга, в Свиленград бе организиран дискусионен форум на тема „Обединени срещу домашното насилие. Взаимодействие между институциите“. Той бе проведен в общината. Целта на проекта е създаване на ефективна координация между различните институции при включването им в процеса по защита на пострадали лица. Пред представители на различни институции – съд, полиция, социални работници и други, бе презентирана дейността на фондацията, кампанията „16 дни на активизъм срещу насилието над жените“, както и явлението „домашно насилие“ и възможностите за взаимодействие през очите на институциите.
Психологът Петя Петкова, която беше водеща на дискусионния форум, представлява „БЦДИ“ – клон Хасково. Тя обясни, че организацията работи ефективно вече 12 години в Хасково и Димитровград. Целта й е да помага на хора, търсещи закрила от насилниците си, както и да бъде максимално съкратено обикалянето на жертвите по институциите. Услугите, които предлага центърът, са безплатни – психологическа, юридическа помощ, програма за трудово посредничество и настаняване в кризисен център. От началото на 2016 година 176 лица са се обърнали за помощ в центъра в Хасково, а в Димитровград броят им е 73, каза Петя Петкова. По-голям процент нуждаещи се от подкрепа и в двата центъра са жени. Когато става въпрос за насилие над мъже, се има предвид такова от роднини – синове, внуци, допълни тя.
Освен услугите, които се предлагат за пострадали, фондацията осигурява и програма за извършители на насилие. През нея към момента са преминали 13 лица, като 4 от тях са насочени от съда, а 9 са самозаявили се.
Димитринка казва
,, Veritas legem vincit
„::))дали ,ама надали!