Проектът на „Зелени Балкани” за възстановяване на белошипата ветрушка е националният победител за 2016 г. в дарителската програма на Мото-Пфое за опазване на природното и културно наследство. Проектът се изпълнява по Програма LIFE на Европейския съюз.
Всеки изчезнал вид отеква като ужасен писък на планетата и разстройва сериозно биологичния баланс, което допълнително нарушава равновесието в природата. Опазването и подпомагането на популациите на редки и защитени видове или възстановяването на вече изчезнали видове в места, от които са изчезнали, е важен природозащитен подход. Това е и целта на проекта-победител. Да възстанови трайно изчезналата популация на малкото соколче. Така организаторите на дарителската програма анонсираха наградата на „Зелени Балкани” от 10 000 лв., грамота и почетен плакет. Те бяха връчени на победителя лично от г-н Филип Пфое, собственик и управител на „Мото-Пфое”.
Паричната част от наградата ще се използва от природозащитниците в дейностите за опазване и възстановяването на белошипата ветрушка, които се изпълняват в района на защитена зона ,,Сакар“, част от екологичната мрежа НАТУРА 2000. Тук, благодарение на усилията на Зелени Балкани, видът отново гнезди в България, след като вече няколко десетилетия се считаше, че не се размножава в пределите на страната ни.
Тази награда е най-голямото публично признание, което проектът за белошипата ветрушка получава до момента на национално ниво, след като през месец май тази година той бе отличен сред един от финалистите в конкурса за Наградите на НАТУРА 2000 организиран от Европейската Комисия.
Екипът на „Зелени Балкани” изказва своята благодарност за полученото признание към организаторите на Дарителската програма. Трябва да се подчертае и приносът на всички експерти, доброволци и съмишленици на „Зелени Балкани”, които участваха в процеса по завръщането на белошипата ветрушка в България
Вашият коментар