Делегация на община Свиленград, ръководена от кмета инж. Георги Манолов, се завърна от италианската община Капанори, където бе на официално посещение, организирано от международната фондация „За Земята”. Поводът е успешната дейност на Свиленград в областта на разделното събиране на отпадъци и отправената покана към общината да се присъедини към Мрежата от европейски общини за нулеви отпадъци.
Определям посещението като много полезно, защото то е крачка към подготовката на Свиленград за промените в Закона за местни данъци и такси и по-конкретно в частта за такса „Битови отпадъци”. Нашата цел е да намалим извозваните битови отпадъци чрез разделно събиране от врата до врата така, както е организирано успешно в тази италианска община. В Капанори битовият отпадък е едва 10%, а всички останали отпадъци се рециклират и използват повторно, каза кметът.
Получихме покана общината ни да влезе в Мрежата на европейските общини с нулеви отпадъци и смятаме да покрием необходимите изисквания, още повече че вече работим за това, допълни зам.-кметът Мария Костадинова.
Свиленград е първата община в България, която събира разделно отпадъка от врата до врата с жълтите контейнери. Наблюденията показват, че това е успешно и следващата година 100 процента от еднофамилните жилища ще бъдат обхванати от тази система. Успоредно с това ще бъде завършено изграждането на инсталацията за производство на компост. Тези два момента ни обнадеждават да влезем в първата група на мрежата „Общини, стремящи се към нулеви отпадъци”, каза още Костадинова.
Мрежата от европейски общини за нулеви отпадъци обхваща водещи в областта на управлението на отпадъци общини, които са постигнали битови отпадъци под 100 кг на човек за година. В момента в Свиленград този показател е 400 кг на човек. Щом има общини в Европа, които са постигнали под 100 кг, то е възможно и за Свиленград, категорични са от ръководството на общината. Това ще доведе до намаляване на разходите за управление на отпадъците, стимулиране на гражданите и бизнеса да изхвърлят разделно и до по-чиста и здравословна среда на живот, изтъкна зам.-кметът Костадинова.
Сред основните неща, които се изискват, за да влезем сред общините стремящи се към нулеви отпадъци, са създаването на обществен съвет, включващ всички участници в процеса – жители, представители на бизнеса, общината, експерти и граждански организации.
Този орган ще разработва и следи за изпълнението на план за управление на отпадъците и постигане на целта – нулеви битови отпадъци.
Вашият коментар