Преди няколко дни в Исторически музей-Свиленград отвори врати клуб ,,Малки археолози”. С помощта на учителя по история Христина Парушева младият музеен археолог Ирена Русева успя да събере голяма група от любознателни малчугани от местните училища. На това първо занятие те се запознаха с различните праисторическите епохи и с малка част от археологическата терминология. Чрез подготвената специално за тях мултимедийна презентация научиха повече за всекидневния бит и занаяти на праисторическите хора: въвеждането на земеделието, отглеждането на зърнените култури и примитивните методи на обработка на почвата. Показани им бяха най-често използваните предмети, изработени от камък, кремък, кост и рог, характерни за новокаменната епоха. Интерес сред присъстващите събуди откриването на първия метал – медта и използването й в земеделието за обработка на почвата чрез първите изработени инструменти от мед.
Присъстващите малки любители на историята научиха повече за археологически обект ,,Праисторически обреден комплекс в местността „Хауза”, Капитан Андреево, който днес попада под трасето на АМ „Марица”. Запознаха се с интересните археологически находки от ,,Светилището на богинята с кока” и изработиха свои фигурки от глина.
силвия дякова казва
на силвия дякова идеите–заработиха в музея–затова ме караше да пиша примерни програми с идеи за работа с децата–за да се представи ,,а силвия да почисти след разперените и големите специалистки
силвия дякова казва
като музейко в ним –софия и като в детската градина–-колко неща имам в душичката си и колко съм видяла ,докато ме гонеха на другия тротоар,,настрани,,пъдеха ме с полиция и охрана ,че съм йм пречела и щели да ме смачкат ,,що не смачкат тия покрай тях с белите рокли ,дето си пекат дупките на анталия–-така става в живота –гонят ли те бягай! да –настрани съм –гуши и гусиии!
Читател на сайта казва
Стига си ни занимавала с частните си отношения с хората, докога ще четем личните ти проблеми в обществена медия.