Народните представители от ГЕРБ Менда Стоянова и Александър Стоянов внесоха предложение за изменение и допълнение на ЗИД/закон за изменение и допълнение/ на Закона за корпоративното подоходно облагане. Предложението е внесено в деловодството на Народното събрание на 24 октомври и бе гледано в пленарна зала. По същество то касае агенция „Митници” – нейната структура и начин на управление.
С приемането на измененията агенцията ще бъде управлявана буквално еднолично от директора на агенцията, а постъпването на работа в митниците ще става по начин, който бе актуален преди 89-та година. Поредното преструктуриране е и поредната възможност за чистка в агенцията.
С промените, които със сигурност ще минат, в главното митническо управление на „Митници”-те ще има главни дирекции, които ще могат да структурират териториални свои звена и те ще са подчинени на главния директор и ще са извън структурата на териториалните митници.
Директорите на териториалните митници ще се назначават от директора на агенцията, без да се явяват на конкурс. Тези назначения ще се съгласуват с министъра на финансите. Любопитно е как ще се уволняват тези директори. „Правоотношенията с директорите на териториални дирекции могат да бъдат прекратени без предизвестие от директора на Агенция „Митници” по негова преценка, съгласувано с министъра на финансите” е записано в новата алинея 4. Следващата алинея 5 определя същото за директорите и главните директори в главното митническо управление. Ще се назначават еднолично от директора на „Митници”-те, без да се провежда конкурс. Пак еднолично по негово усмотрение те ще бъдат уволнявани.
Постъпването на работа в Агенцията вече ще става без конкурса, регламентиран в Закона за държавния служител. Според мотивите на вносителите сегашната процедура по Закона за държавния служител води до ограничаване на възможността за по-голям избор на квалифицирани кадри с висок интегритет при постъпване на държавна служба в Агенция „Митници”.
В чл.10, ал.1 се добавя ново изречение”Митнически служители могат да бъдат само лица, които не са привлечени като обвиняеми, или не са подсъдими за умишлено престъпление от общ характер”. Това означава, че всички инспектори, които в момента имат висящи дела, изхвърчат от системата. В Свиленград подобни случаи са десетки. Досегашната практика бе обвиненията на прокуратурата да падат в съда и инспекторите да се връщат на работа.
Създава се и нов параграф 50 б, който гласи: „В срок от 7 януари 2019 година съществуващите митници се закриват със заповед на министъра на финансите.”
Вашият коментар