Облагането на доходите на физическите лица – данъците и сроковете, остават непроменени
До края на март фирмите трябва да сменят касовите си апарати и софтуерите за управление на продажбите. А до 29 март всички търговци, извършващи електронна търговия чрез онлайн магазин, следва да декларират това обстоятелство пред НАП. Това гласи промяна в Наредбата за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти. За разяснения по темата се обърнахме към Маргарита Костадинова, счетоводител и данъчен консултант, собственик на най-голямата в региона модерна финансово-счетоводна компания „МК Консулт” ЕООД, предлагаща професионални услуги в сферата на счетоводство, данъци, финанси и одит.
Регистрираните по ДДС търговци имат срок до края на м. март да сменят касовите си апарати и софтуера за управление на продажбите в търговските си обекти. За фирмите без ДДС регистрация срокът е до края на юни 2019 г.
С промени в законодателството от 1 април 2019 г. се забранява едновременната употреба на касов апарат и софтуер, управляващ продажбите в един и същи обект, без софтуерът и касовият апарат да са свързани и софтуерът да отговаря на новите изисквания в наредбата. Въвежда се изискване софтуерът задължително да управлява всички фискални устройства или принтери. Едновременно с това са въведени и нови изисквания към касовите апарати, като всяка касова бележка трябва да има отпечатан QR код и данни за нея да се подават към сървърите на НАП в реално време. Новите правила забраняват издаването на т.нар. служебни бонове. Има достатъчно време търговците да се свържат със сервизната организация, с която имат договор за поддръжка на касовите им апарати, и с производителя на софтуера за управление на продажбите, за да уточнят техническите изисквания и необходимите промени. Моят съвет е да не се чака „последния момент“. Следва да се има предвид, че законодателството предвижда санкции в размер от 3 000 до 10 000 лева при неспазване на Наредбата.
Другата съществена промяна в Наредбата е, че до 29 март всички лица, извършващи онлайн търговия или непосредствено преди започване на тази дейност, следва да декларират това обстоятелство по електронен път с електронен подпис пред НАП. В тази категория попадат всички лица, които извършват продажба на стоки или услуги чрез електронен магазин, независимо дали използват собствен домейн, нает домейн или домейн на друго лице, предоставящо платформа за извършване на продажби в интернет. Информация се подава отделно за всеки електронен магазин, чрез който се извършват продажби.
Резултатът, който цели НАП от тези промени, е: по-строги законови норми, повече достъп до информация и съответно по-ефективен контрол. С други думи, вече става почти невъзможно бизнесът да скрие каквото и да е от НАП. НАП вече направи и продължава да прави доста за борбата със „сивата“ икономика. Ето, че тези усилия за повишаване контрола върху данъкоплатците са подкрепени и със законови промени. Тенденцията е да се извършват кампании за проверки, които дори в момента вървят и които вероятно са засегнали вече доста от фирмите и физическите лица.
Очаквайте продължение по темата.
Вашият коментар