Маргарита Костадинова: В основата на всеки добър бизнес е безупречната финансова отчетност, която за всички фирми е много по-трудно да се поддържа, отколкото изглежда. Една грешна стъпка може да бъде в ущърб на финансовите отчети за цялата година. Да не говорим, че всяка фирма подлежи на финансови и данъчни проверки, при които всяка грешка се смята за умишлена с цел укриване на приходи и се наказва с финансови санкции.
Не подценявайте труда на счетоводителя си. Добре е да си изясните със вашия счетоводител какви ще бъдат съвместните ви ангажименти-негови и ваши към вашата фирма. Счетоводителят Ви е човекът, който следва да ви информира за състоянието на вашата фирма. Изисквайте през определени периоди да ви представя определени отчети и справки. Анализирайте ги съвместно. Опитайте се да се научите да ги разбирате. Искайте обяснения от него за нещата, които не са Ви ясни. Не се спирайте на счетоводител, който поема неизпълними и нелогични ангажименти от типа: ако аз ти водя счетоводството, няма да плащаш никакви данъци. Трябва да знаете, че е добър този счетоводител, който ви оптимизира данъчните задължения, а не този, който ви ги спестява изцяло. Нелогично е да не плащате данъци, ако бизнесът Ви се развива добре. При наемане на счетоводител не търсете най-ниския хонорар. Ниският хонорар обикновено води до незаинтересованост на счетоводителя от Вашите проблеми. Колкото по-малко му плащате, толкова по-малко ще сте му „интересен”.
В момента върви кампания за проверки и инвентаризации на складовите наличности. При извършването на анализи на годишните финансови отчети, които фирмите ежегодно подават, се установява, че доста фирми поддържат високи складови наличности в зависимост от продажбите им. Няма как една фирма да има годишен оборот 100 хил. лева и в същото време да държи стоки на склад на същата или по-висока стойност. При тези проверки ще възникнат редица проблеми за търговците.
Ако се установи, че стоките и материалите липсват в склада или обекта, възниква съмнение, че част от тях са отдавна продадени без документи, като не са платени дължимите корпоративен данък и ДДС. От НАП ще назначат ревизии на фирмите и ще им начислят ДДС и корпоративен данък. Законодателството дори предвижда санкция в размер на двойната сума на неначисленото ДДС. Моят съвет е всяка фирма, съвместно със счетоводителя си, периодично да проверява и да прави инвентаризация на наличните стоки и материали по счетоводни данни и реална наличност в склада. При извършено разминаване в стойностите законодателството предвижда начини за корекция.
Продължава и контролната кампания на НАП спрямо фирми с големи касови наличности, която стартира миналата година. Целта на проверките е фирмите да разпределят дивиденти и съответно да си платят данък върху тези дивиденти. Не е нормално търговците да имат неразпределена печалба от минали години в големи размери и в същото време наличност в касата стотици хиляди лева. Ако все пак тези парични средства са налични във фирмата, при проверка трябва да ги покажат реално. Между другото, година след стартирането на кампанията, от НАП отчетоха 130 млн. лева увеличение на постъпленията от данъка върху дивидентите. Същият, дори и по-голям, ще е ефектът от големите складови наличности.
Другата контролна кампания от страна на НАП, която върви в момента, е срещу укриването на приходите от онлайн търговията, затова и се въведоха последните законодателни промени.
През последните години голяма част от електронната търговия беше в „сивия“ сектор. Сега от НАП правят проверки на паричните потоци от тази дейност. Никак не е трудно да се направи съпоставка за определено лице каква сума е получило с наложен платеж. След съпоставката на данните от годишните декларации и паричните потоци на лицето се установяват съществени разминавания. Оказва се, че има доста лица, които получават суми, надхвърлящи прага за задължителна регистрация по ЗДДС./тук няма да изпадам в подробности за последствията/.
Относно облагането на доходите на физическите лица данъците и сроковете остават непроменени. Подаването на декларациите може да бъде извършено в офисите на НАП, по пощата или по електронен път. Срокът за подаването им е 30 април. Ако декларациите бъдат подадени по електронен път до 31 януари, може да бъде използвана 5 % отстъпка. Ако лицето няма електронен подпис, може да използва ПИК за подаване на декларации по електронен път. За да се използва отстъпката, данъкът трябва да е внесен в същия срок и лицето да няма задължения към НАП.
Тъй като през изминалата данъчна година доста нашумя търговията с криптовалута, тук искам да вметна, че доходите от продажбата им са облагаеми и се декларират в годишната данъчна декларация.
Декларациите и данъците за юридическите лица също остават без промяна.
По отношение на осигуровките през настоящата година има промяна и хората, които са трайно безработни, ще трябва да внасят месечна здравна осигуровка в размер на 22,40 лева.
Увеличава се минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица на 560 лв.
Увеличава се минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители на 400 лв.
Увеличава се максималният месечен размер на осигурителния доход на 3000 лв.
Увеличава се месечният размер на минималната заплата за страната на 560 лв.
Вашият коментар