С поднасяне на венци и цветя Свиленград отбеляза Деня на Тракия. Представителна група на тракийското дружество в града се поклони пред паметника на генерал Никола Иванов и възпоменателния кръст „Кръстно знамение“, който е в района на някогашната салхана, където са изклани от турците стотици жители на града ни. Официалната церемония се състоя пред паметника на геройски загиналите български войници при щурма на Одрин.
Денят на Тракия е свързан с една от най-големите победи на българското оръжие в най-новата ни история – превземането на смятаната за непревземаема, според германските специалисти, Одринска крепост през 1913 г. по време на Първата балканска война.
Освен с триумфа Денят на Тракия е и ден на скръбта по стотиците хиляди българи, които само няколко месеца по-късно, през лятото на същата 1913 г., са прогонени от турската армия от родните си домове в Одринска Тракия.
Разорението на тракийските българи през 1913 е геноцид е етническо прочистване на българското население в южната част на областта Тракия по време и скоро след Междусъюзническата война. Извършвано е от турската армия и турски башибозук, засегнатите области включват Източна Тракия и Източните Родопи.
Тези трагични събития са описани от българския академик Любомир Милетич през 1918 година, а също и от Фондация Карнеги за международен мир в доклада си от 1914 за Балканските войни. Етническото прочистване е било насочено против 300 000 българи. Убитите тракийски българи се оценяват да са 50 000-60 000, което е 20 % от българското население в Тракия, останалите българи християни са прогонени.
Голяма част от бежанците се заселват в Свиленград.
Вашият коментар