26 ЮНИ – МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН ЗА БОРБА СЪС ЗЛОУПОТРЕБАТА С НАРКОТИЦИ
Няма по-сигурен начин човек сам да съсипе бъдещето и живота си от този – да посегне към наркотиците и да се пристрасти към тях. И въпреки това всеки ден все нови и нови хора (най-често млади) посягат към дрогата.
Дрогата не е единственото, под чиято дълбока и тежка зависимост могат да попаднат човекът и неговата психика. Тук се включват още и смятаните за „по-безобидни” алкохол и никотин, а също и можещите да обсебят съзнанието и поведението на много хора особени общности от типа на сектите. В последно време все по-голямо влияние върху човешката психика оказва и необятното виртуално пространство, наречено Интернет. И на последно място, но в никакъв случай по значение – хазартната зависимост, която придобива все по-застрашителни размери, с оглед на придобилата известност на Свиленград като „Лас Вегас на Балканите…“.
Все пак мнозина с основание смятат наркотиците за страшния бич на съвременната цивилизация.
В последните двайсет години проблемът „психоактивни вещества“ придобива широки размери в България. Свидетели сме на различни законодателни инициативи – от разрешаване на еднократна доза, до инкриминирането й. Проблемът обаче продължава да съществува. Въпросът, който най-често родителите си задават – как да разберем дали нашето дете употребява психоактивни вещества, има своето решение. Това решение е относително просто.
Всеки родител трябва да обясни на детето си, че и при най-малки съмнения за употреба на наркотици то може да бъде тествано. Важно е детето да разбере, че това не е недоверие, а че контролът на поведението на детето в разумни граници е законно право и задължение на родителите.
Най-вероятната възраст за въвличане в процеса на наркотична зависимост е от 9 до 19-годишна възраст. На Вашето дете могат да предложат наркотици на улицата, в дискотеката и даже в училище. Всеки трети ученик в София поне веднъж е опитвал наркотици!
Наркотична зависимост може да се развие след 2 до 10 инжектирания на хероин например. Това, че Вашето дете е взимало или експериментирало с наркотици, все още не значи, че то е „наркоман“ и че е зависимо от тях, но обезателно значи, че Вие трябва да знаете това!
Възникването на зависимост преминава през два стадия: психическа и физическа. Психическа зависимост: зависимост, при която липсата на желаното вещество не води до болестни промени, а само до психически дискомфорт, който обаче може да бъде изключително силен. Тук е мястото да поясним и с какво се характеризира състоянието на толеранс, в което изпада човек, пристрастявайки се психически към определено вещество –това е приспособяването на организма след многократна употреба на даден наркотик, при което трябва да се увеличи дозата с цел да се достигне до същото действие. Физическа зависимост: при нея липсата на желаното вещество води до болестни симптоми, свидетелстващи за разстройство на целия организъм; тя е винаги съпроводена от психическа зависимост.
Ако подозирате, че Вашето дете взима психоактивни вещества, не му четете морал, не го заплашвайте или наказвайте; установете факта за употреба на наркотици с помощта на тест; дори тестът да е положителен – подкрепете Вашето дете, проявете внимание, разбиране и грижа; говорете с него, отнасяйте се сериозно към неговите идеи и му помогнете да вземе решение. При необходимост потърсете помощта на психолог.
Външните признаци за наркотична зависимост са: неестествено разширени или свити зеници; зачервени или помътнели очи, забавен и неразбираем говор; състояние на опиянение, без мирис на алкохол; нарушена координация на движенията; потиснатост, „затвореност” в себе си или свръхактивност.
Сигурните белези са: следи от убождане, порязване, синини; тръбички от хартия или станиол; малки лъжички, капсули, шишенца, торбички, таблетки, прахчета (с неизвестно съдържание).
По отношение на поведението се забелязва нарастващо безразличие, загуба на интерес към проблемите в семейството; чести отсъствия от къщи и бягство от училище; влошаване на паметта и невъзможност за съсредоточаване; редуващи се безсъние и сънливост; свръхчувствителност към критика, немотивирана агресивност; честа и рязка смяна на настроението; зачестяващи искания за пари или поява на суми с неясен произход; изчезване от дома на ценности, книги, дрехи и други; чести и необясними телефонни разговори.
При първото съмнение родителят трябва да си осигури от най-близката аптека наркотест за откриване на психоактивни вещества в урината или слюнката на детето. В аптечната мрежа се предлагат наркотестове, които могат да определят поотделно наличието на амфетамини, барбитурати, бензодиазепини и др., както и наличието едновременно на няколко вида психоактивни вещества в кръвта или слюнката.
Наркотестове могат да се намерят в почти всяка аптека, като цените им варират от 3,00-4,00 до 17,00-20,00 лв.
През последните години МКБППМН – Свиленград, осъществява сериозна превантивна дейност по отношение на наркотичните зависимости. Кампанията „Заедно срещу дрогата“, организирана съвместно с МО към СК „Изида“ – Свиленград; среща-разговор с близки на наркозависими от регион Пловдив; изнесени открити уроци по темата пред деца от училищата на територията на Община Свиленград; множество тренингови обучения; редица спортни и увеселителни мероприятия и др. отразяват една малка част от приноса на специалистите към Местната комисия в тази насока.
Пламен Василев –
МКБППМН,
приложен психолог,
обществен възпитател
Вашият коментар