Атопичният дерматит (екзема) е състояние, което се изразява в червена и сърбяща кожа. Често срещано е при деца, но може да се появи на всяка възраст. Атопичният дерматит е дълготраен (хроничен) и има тенденция да се появява периодично. Може да бъде придружено от астма или сенна хрема. Не е открит лек за атопичен дерматит. Но лечението и мерките за самолечение могат да облекчат сърбежа и дискомфорта.
Симптоми
Признаците и симптомите на атопичен дерматит (екзема) варират значително при всеки и включват:
– Суха кожа
– Сърбеж, който може да бъде силен, особено през нощта
– Червени до кафеникаво-сиви петна, особено по ръцете, стъпалата, глезените, китките, шията, горната част на гърдите, клепачите, лактите и коленете, а при кърмачета – лицето и скалпа
– Удебелена, напукана, люспеста кожа
– Чувствителна и подута кожа
Атопичният дерматит най-често започва преди 5-годишна възраст и може да продължи в юношеска и зряла възраст.
Кога да посетите лекар
Посъветвайте се с лекар-специалист, ако вие или вашето дете:
-
Имате симптоми, които се отразяват на съня и ежедневните ви дейности
• Има инфекция на кожата – червени ивици, гной, жълти струпеи
• Състоянието не се подобрява, въпреки опитите за домашно лечение
Потърсете незабавно медицинска помощ за вашето дете, ако обривът изглежда заразен и има треска.
Причини
Здравата кожа помага за задържане на влагата и ви предпазва от бактерии, дразнители и алергени. Екземата е свързана с вариация на гена, която засяга способността на кожата да осигурява тази защита. Това позволява на кожата ви да бъде повлияна от фактори на околната среда, дразнители и алергени. При някои деца хранителните алергии могат да играят роля за предизвикване на екзема.
Рискови фактори
Основният рисков фактор за атопичен дерматит е наличието на лична или фамилна обремененост за екзема, алергии, сенна хрема или астма.
Усложнения
Усложненията от атопичен дерматит (екзема) могат да включват:
- Астма и сенна хрема. Екземата понякога предхожда тези състояния. Повече от половината малки деца с атопичен дерматит развиват астма и сенна хрема до 13-годишна възраст.
- Хроничено сърбяща, люспеста се кожа.
- Кожни инфекции. Многократното почесване на кожата може да причини открити рани и пукнатини. Те увеличават риска от инфекция от бактерии и вируси, включително вируса на херпес симплекс.
- Дерматит на ръцете. Това се отразява особено на хората, чиято работа изисква ръцете им често да са мокри и които използват нещадящи сапуни, детергенти и дезинфектанти.
- Алергичен контактен дерматит. Това състояние е често срещано при хора с атопичен дерматит.
- Проблеми със съня. Цикълът на сърбеж и почесване може да причини лошо качество на съня.
Превенция
• Овлажнявайте кожата си поне два пъти на ден. Кремовете, мехлемите и лосионите задържат влагата в кожата. Изберете продукт или продукти, които работят добре за вас – препоръчваме ви специализираните продукти на Биодерма. Използването на вазелин върху кожата на вашето бебе може да помогне да се предотврати развитието на атопичен дерматит.
- Опитайте се да идентифицирате и избягвате причините, които влошават състоянието. Нещата, които могат да влошат реакцията на кожата, включват пот, стрес, затлъстяване, сапуни, перилни препарати, прах и цветен прашец.
- Използвайте само нежни сапуни. Дезодорантните, антибактериалните и нещадящи сапуни могат да премахнат повече естествени масла и да изсушат кожата ви.
- Изсушете се внимателно. След баня използвайте мека кърпа и нанесете овлажнител, докато кожата ви е все още влажна.
Вашият коментар