Интервю с кмета на община Свиленград инж. Георги Манолов
Казваме, че историята дава оценка на всичко. Но и Вашите съвременници вече са наясно, че има – да го наречем вододел – преди Манолов и след Манолов. Видима е рязката промяна в развитието на града и големия напредък във всички области на обществения живот. Откъде идва тази всеотдайност във всичко, което правите за Свиленград? От родовата Ви памет ли, от възпитанието, характера или от нещо друго?
Чисто исторически съм най-дълго управлявалият кмет на Свиленград – 15 години. Гордея се, че бях избиран в годините на пряк реален избор, а не с назначение от управляваща партия. Преизбирането ми от хората в общината се случваше заради реално свършена работа, а не само заради предизборни обещания. Извършената работа прави разликата и тя се постига с амбиция и познание, със съвкупност от качества, които са наследени и изградени във времето, с много отговорност и обич към хората на Свиленград и най-вече към моя екип, с който заедно постигнахме всичко това.
Като човек печелил всички избори, със стратегическо и далновидно мислене, какъв е Вашият анализ на кампаниите на различните партии и резултатите от местните избори?
ПП ГЕРБ си извади поука от изборите през 2015 г., когато сбърка със слаб кандидат за кмет и негативна, дори злобна кампания. Сега припознаха възможно най-добрата кандидатура, която обедини много хора. Арх. Карчев проведе професионална, позитивна кампания с ясни послания, програма и много срещи с хората. Кандидатите за общински съветници на ГЕРБ работиха по тестваната през 2015 г. и особено на евроизборите система с преференции. Явно хората бяха готови за нея и това им донесе успех. Ако в следващите 4 години в работата си подкрепят безкористно арх. Карчев, предстоят успехи и за Свиленград, и за ПП ГЕРБ.
БСП загуби изборите още преди 2,5 години. Тогава, на парламентарните избори, председателят на ОбС инж. Никола Динков стана народен представител. След този успех за местната организация на БСП нейните лидери изпуснаха момента да обединят останалите групи в Общинския съвет, извън управляващата партия, само заради ината си да имат председател на ОбС. Нещо повече – потърсиха помощ от ГЕРБ – точно както на изборите през 2003 г. от СДС. И съответно отново бяха изиграни. Техните съветници Христо Щерев, Стамо Димитров и Василка Вангелова реално бяха опозиция на кмета и общинската администрация. Като финал издигнаха слаб кандидат и проведоха популистка (безплатни детски градини), на моменти негативна и лъжлива кампания(10 млн. лв. дълг имала общината, провеждала съмнителни сделки). И резултатът е съкрушителната разлика с победителите, която говори сама за себе си.
Останалите кандидати за кметове и съветници до последно нямаха реална представа за себе си. Всички се бяха вторачили във втори тур и си уговаряха взаимна подкрепа, всеки кандидат-съветник си работеше за своите преференции, а програма и послания нямаше. Не разбраха, че срещу силен противник единственият начин да дадеш отпор е обединението. Трябваше да си спомнят съвета на хан Кубрат за снопа пръчки.
Как се породи желанието да се кандидатирате за кмет през далечната 2003 година?
През още по-далечната 1999 г. аз бях единственият държавен служител в листата на БСП от гражданската квота, и то на неизбираемо място. Тогава СДС колеше и бесеше и аз бях освободен от работа. Четири години по-късно имах подкрепата на много хора, които ме познаваха, и амбицията да работя за доброто на Свиленград. Имах малък бизнес, БСЧП „Възраждане” на Добромир Гущеров издигна кандидатурата ми. Водих на първи тур, но БСП и СДС се обединиха срещу мен на втория. Не се примирих с измамата и бях първият в България касирал избори заради купуване на гласове. Продължих да бъда извън партиите, без своя листа за общински съветници, така както трябва да бъде независимия кмет.
Идвайки от бизнеса, какво Ви шокира най-много, когато за първи път огледахте състоянието на общината през 2004 г.?
В бизнеса динамиката е друга, бързо вземаш решенията, хубави или лоши, и действаш. А тук всичко беше застинало. Трябваше да се ориентирам в доста закони, по които се движи работата в общинската администрация – комисии, решения на ОбС, устройство на територията, търгове, конкурси, обществени поръчки, държавна администрация и т.н. Поставих си за цел да променя мисленето на служителите и темпото на работа. Аз самият се учих в движение, няколко месеца ми беше много трудно. Винаги ще съм благодарен на адвокат Всевдана Овчарова, която ми повярва и беше до мен от първия ми работен ден в общината. До 29 ноември 2004 г. тук беше спечелен само 1 проект за гробницата в Мезек на стойност 36 000 лв, от които 18 000 лв. съфинансиране от общината. Успях да привлека качествени хора, начело със заместник-кмета Мария Костадинова, и последователно успяхме да изградим екип. Резултатите не закъсняха – 8 месеца по-късно с общински облигационен заем започнахме дълго чаканата и обещавана от всички преди нас канализация на кв. „Гебран”.
При първото Ви встъпване в длъжност тогавашният кмет ви размаха едно жълто листче с написана на ръка цифрата 1 милион и до днес се хвали колко много оставил в касата на общината. Вие какво оставяте в нея?
Ако трябва да сме точни, предаде ми 1 056 000 лв., както и немотивирани за работа служители, разбити улици с постоянни аварии, пусти паркове, олющени и студени детски градини и училища, затихваща болница, библиотека в баня, захабено читалище. Е, и договор със собствената си фирма за сметопочистване на общината с безбожно висока такса битови отпадъци, гласувана от синьо-червената мъгла в тогавашния ОбС. Да се намали таксата за хората бе едно от първите ми предложения.
Към днешна дата – 6.11.2019 г., общината разполага с 2 387 452 лв. и винаги през моето управление е била в добро финансово състояние. Относно дълговете – до 31 декември ще изплатим 104 346 лв. по заема за подмяната на водопроводи и изграждане на улици в Свиленград. Няма други задължения към доставчици и изпълнители. Освен парите в касата оставям толкова направени неща, че няма да ни стигнат страниците на вестника, ако започна да ги изброявам. И най-важното – екип от подготвени хора, които ценят и обичат Свиленград.
Как се почувствахте при голямото наводнение на 6 февруари 2012 година, какво Ви даде сили да се справите с бедствието? Тогава без много шум свършихте огромна работа по спасяването на цели улици и квартали, по обезопасяване на диги, ремонт и строителство на нови къщи на пострадали, осигуряване на помощи и т.н.
В такива тежки моменти хората се обединяват, мобилизират се, всеки иска да помогне. Докато някои позираха за снимки по медиите, аз се заех без паника и показност да създам стегната организация, да разпределя колегите по екипи, по райони, да стигнем до всеки пострадал с храна, дрехи, дърва за огрев, да се погрижим адекватно за останалите без дом. Благодаря на всички колеги, те се справиха отлично с нелеките задачи. До този момент бяхме изпълнили два проекта по почистване на река Марица през 2008 и 2011 г. и това спаси Свиленград, размина се без жертви. Именно тази предварително свършена работа ме накара да се чувствам горд и удовлетворен, че съм прозрял проблема навреме и съм намерил неговото решение.
Какви са основните качества на характера Ви, които Ви помогнаха да управлявате успешно толкова години, да преодолявате всички препятствия, трудности, спънки и атаки?
Един мой много голям приятел, Коста Паришев, мир на праха му, така ми казваше – едно нещо ако искаш да стане, трябва много да го искаш. Това означава да имаш амбицията да се научиш, да се потрудиш, да се доказваш на себе си ежедневно и да вярваш, че ще успееш. Също да имаш собствено мнение и да го отстояваш. Да си отговорен и да държиш на думата си пред тези, които ти помагат и на които ти помагаш. Да можеш да работиш в екип, да цениш колегите си и да им даваш спокойствието и уважението, което са заслужили. Да спазваш законите, за да се чувстваш силен и независим.
Кое е най-силното Ви оръжие в работата и живота?
Може би търпението и да приемам хората такива, каквито са. Със сигурност прошката е също много важна за мен. Споделям девиза на тракийци „Не отмъщавай, но и не забравяй!”. И пак от този корен е наследена пословичната упоритост да се справям с всяка задача.
Една успешна, силна и принципна личност като Вас предизвиква освен възхищение и много завист и опити за непряка конфронтация. Слабите Ви опоненти боравят със слухове, лъжи и измислици. Кой е най-нелепият слух, който сте чували за себе си?
Един мъдър човек беше казал, че на българина му пречат трите „з” – завист, злоба и затлъстяване. Първите две не съм изпитвал, с третото се справям. Отдавна не ползвам фейсбук и други подобни мрежи, защото не мисля, че това е нормалният начин за общуване. Не се интересувам от сайтове и коментари. Държа на мнението и оценката на хората, които уважавам и обичам, на тези, с които работя. Но съм чувал доста абсурдни неща за себе си, като например, че ще строя джамия, че налагам на бизнеса да дава ниски заплати на хората, че имам имот в САЩ и къща във Виена.
Има ли в нашия малък Свиленград кръгове от фирми и какви са Ви взаимоотношенията с местния бизнес?
В общината дойдох от частния бизнес и знам какво означава да си предприемач. Два пъти съм залагал родната си къща, за да тегля заеми именно за бизнес. Отнасям се с уважение към всяка фирма, към всеки инвеститор като към важен субект, който движи обществото напред. И ако е изряден данъкоплатец, винаги е можел да разчита на подкрепа от общинската администрация. Никой не може да каже, че към него има негативно отношение, че са му правени административни пречки. Дори и тези, които са демонстрирали незачитане на кмета като институция и личност. Чисто човешките приятелства никога не са ме карали да нарушавам законите, което е доказано от извършваните регулярно проверки.
В какво се крие успехът на формулата „независим кандидат за кмет“? Тя универсална ли е или е особеност на Свиленград?
Формулата е универсална, стига да го има човека, който притежава силата да я прилага. На партиите не им харесва, внушават, че такъв кмет няма пред кого да се отчита, кой да му държи сметка. Това не е вярно. Кметът се отчита пред всички данъкоплатци на общината. Истински независимият кандидат за кмет е мажоритарен кандидат, той няма собствена съветническа листа и не се съревновава с партийните листи. Силата на независимия кмет е, че предлага и изпълнява решения в полза на всички жители и работи с екип, който сам формира от хора, които му вярват.
Очаквайте следващата седмица продължение на интервюто с кмета Георги Манолов, за да разберете защо цели 15 години партиите му се лепяха като мухи на мед, отношенията му през годините с БСП и ГЕРБ, каква оценка дава на управлението си и мнението му по още различни теми.
Вашият коментар